Odwodnieniowe koncepcje w budynkach
Wykonanie drzwiowego progu musi odbyć się poprzez zastosowanie jednej z koncepcji. Najprostszym wariantem do wykonania jest stworzenie progu na wysokość 150 mm, jednak w tej sytuacji powstanie stopień, który nie jest akceptowalny. Wykonanie progu o wysokości 50 mm jest typowym drzwiowym progiem, i wykonuje się go zwykle w pomieszczeniach, które użytkują osoby bez ruchowych ograniczeń. Jednak są tu stawiane wyższe projektowe wymagania, Musi to zostać przewidziany odwodnieniowy system, który znajdzie się bezpośrednio przy drzwiowym progu. Mając na uwadze niepełnosprawne osoby, optymalnym rozwiązaniem jest stworzenie bezbarierowych przejść. Wiąże się to jednak z najwyższymi projektowymi wymaganiami, ponieważ pozwala to na przejście w sposób płynny między posadzką połaci a danym pomieszczeniem. (uprawnienia budowlane 2022)
Bezbarierowe przejście a system odwodnieniowy
Bezbarierowe przejścia wymagają tego, aby zaprojektować w całości konstrukcyjno – materiałowe rozwiązanie. Musi ono powstać od momentu wyboru drzwi do wykonania rysunku, który będzie zawierać w szczegółowy sposób każdy detal. Obciążenie od wody zależy tu od kilku różnych czynników. Pierwszym z nich jest intensywność związana z obciążeniem od atmosferycznych opadów oraz kierunek wiatrów, jaki najczęściej występuje w stosunku do drzwi. Kolejnymi czynnikami są umiejscowienie tarasowych albo balkonowych drzwi oraz typy zastosowanego zadaszenia. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest silny porywisty wiatr z zacinającym deszczem. (uprawnienia budowlane segregator )
Szybkie odprowadzanie wody
Przy bezbarierowych przejściach ważne jest, aby woda była odprowadzana szybko oraz skutecznie. (uprawnienia budowlane kontakt) To sprawia, że przy drzwiach stosuje się kratki, które odprowadzają wodę. Musi być ona w odpowiedni sposób zabezpieczona od zapychania się np. liśćmi czy innymi rodzajami zanieczyszczeń. Woda, jaka jest odprowadzana przy drzwiach bez barier musi mieć skuteczny odpływ, aby nie pojawiały się zastoje. Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest stworzenie niewielkiej modyfikacji w strefie, która znajduje się przy kratce, co sprawi, że woda z kratki będzie odprowadzana bezpośrednio do drenującej maty. (uprawnienia budowlane program)
Opady i wiatr
Niebezpiecznym zjawiskiem jest odziaływanie siły wiatru na nawietrzną oraz zawietrzną stronę, co powoduje powstawanie w tych miejscach ssania oraz parcia wiatru. Chcąc zmniejszyć także wpływ związany z obciążeniem opadami musi występować tu obecność podcieni, zadaszenia czy wysunięty poza lico muru dach. Aby uznać zadaszenie za odpowiednią ochronę, kąt z jakim pada deszcz nie może wynosić więcej od 60°. Niebezpieczeństwem jest też deszcz, który zacina z boku, dlatego za każdym razem trzeba dokonać indywidualnych ocen. Mniej narażone na obciążenia od atmosferycznych opadów są drzwi, których usytuowanie znajduje się w narożnikach wewnętrznych obiektów, podwórkach zamkniętych czy w częściach fasad, jakie są cofnięte. Podsumowując są tu dwa problemy związane z wodą, a mianowicie jej rozbryzgiwanie oraz spiętrzanie się jej w związku z intensywnymi opadami. (uprawnienia budowlane)