fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kiedy obiekt ustawiony jest na działce o glinianym, skalnym lub ilastym podłożu to występuje problem z odprowadzaniem wody do gruntu. Może się tak dziać również gdy duży jej fragment pokryty nieprzepuszczalną powierzchnią. Może to skutkować pojawianiem się kałuż, zalaniem garażu, a nawet zamoknięciem ścian fundamentowych. Rozwiązaniem tego problemu się odwodnienia liniowe terenu.

Odwodnienia liniowe terenu

Materiał odwodnień liniowych

Odwodnienia liniowe są to korytka najczęściej betonowe, polimerobetonowe lub z tworzyw sztucznych. Pokryte są kratką, żeby nie przeszkadzały mieszkańcom w użytkowaniu nawierzchni, w której są zamontowanie. Ich podstawowym zadaniem jest zbieranie wody deszczowej z nieprzepuszczalnego podłoża i odprowadzanie jej do kanalizacji, skrzynki odpływowej, studzienki zbiorczej lub na teren, który wykazuje właściwości absorpcyjne wody. Dzięki szerokiej ofercie odwodnieni liniowych można je dostać praktycznie w każdym kształcie oraz dowolnie układać i łączyć. Najczęściej mocuje je się metodą pióro-wpust, jednak występują również korytka łączone na zatrzask. Ważną rolę pełnią kratki mocowane na korytkach. Nie pozwalają one na przedostanie się większych zanieczyszczeń do korytka, dzięki czemu nie spływają one do skrzynki odpływowej i nie zapychają kanalizacji. Z uwagi na to, że jest to element widoczny producenci starają się, żeby był wykonany estetycznie i prześcigają się w proponowanych wzorach.

Montaż odwodnienia liniowego

Odwodnienia liniowe poleca mocować się na powierzchniach nieprzepuszczalnych. Wyłożenie podjazdu kostką brukową wygląda estetycznie, jednak tworzy powierzchnię, która jest przeszkodą dla prawidłowej cyrkulacji wody. Zaleca się montowanie w takich miejscach odwodnień. Dobrym pomysłem jest także zabezpieczenie garażu oraz wejścia do domu, szczególnie w momencie, gdy znajdują się one poniżej powierzchni terenu. Do zabezpieczenia drzwi używa się tak zwanej wycieraczki, czyli trochę większej kratki, spotykanej często w budynkach użyteczności publicznej. Wcześniej zamocowane odwodnienie uchroni nas przed zalaniem pomieszczeń podczas obfitych opadów deszczu.

Projekt odwodnienia liniowego

O odwodnieniu liniowym terenu na pewno trzeba pomyśleć już na etapie projektu. Ciężko jest zamontować je poprawnie już po wylaniu betonu lub ułożeniu kostki brukowej bez uszkodzenia struktury materiału. Zaleca się zaplanowanie tego wcześniej i zatrudnienie fachowców, którzy prawidłowo zamontują cały system odwodnienia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com