Starając się uzyskać uprawnienia budowlane, bierze się pod uwagę wykształcenie na podstawie studiów wyższych, które są wymagane na dane stanowisko lub studia pokrewne.
Są to kierunki uniwersalne niezwiązane bezpośrednio z konkretną specjalnością uprawnień budowlanych. Niestety zdarza się sporo rozbieżności między nazwą kierunków i informacjami umieszczonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, a ukończonym kierunkiem studiów. Przy jakichkolwiek wątpliwościach komisja kwalifikacyjna może żądać dołączenia do dokumentów wpisu z przebiegu studiów lub suplementu do dyplomu. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Na podstawie tych wszystkich dokumentów oceniane jest, czy dana osoba może starać się o dane uprawnienia.
Określenie specjalności uprawnień i kierunki pokrewne
Kierunki instalacyjne- a w tym zakresie kierunki pokrewne: elektryczne kierunki w zakresie budownictwa instalacyjnego, elektronika, energetyka, transport szynowy, automatyka i robotyka elektronika i telekomunikacja.
Kierunku instalacje , a pokrewne to sanitarne kierunki w zakresie budownictwa, w przypadku inżynierii kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym, pokrewne kierunki to elektroenergetyka, automatyka i robotyka. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)
Studia instalacyjne, telekomunikacyjne, a kierunki pokrewne to informatyka, inżynieria elektryczna, elektrotechnika, miernictwo elektryczne i programowanie sterowników.
Aby zwiększyć dostępność uprawnień budowlanych wprowadzono podział kierunków studiów na odpowiadające oraz pokrewne kierunki. Odpowiadające to kierunki dobrane bezpośrednio do danej specjalności. Zakres nauczania w takich studiach w większym stopniu odpowiada specjalnością w jakiej staramy się o uprawnienia budowlane, natomiast kierunek pokrewny to kierunek elastyczny dla danej specjalności uprawnień. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Jeżeli planujemy swoją drogę zawodową w kierunku budownictwa, warto sprawdzić wybrane przez nas studia. Ukończony kierunek pozwala na przystąpienie do egzaminu w danej specjalności, niewątpliwie dużą swobodę w wyborze specjalności uprawnień budowlanych dają ukończone studia drugiego stopnia na kierunku budownictwo.