fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych podaje listę, na której znajdziemy odpowiednie i pokrewne kierunki studiów dla każdej ze specjalizacji uprawnień.  Możliwości do wyboru jest naprawdę wiele, dlatego warto przyjrzeć się różnym opcjom i wybrać tą najbardziej dla nas właściwą. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)

Specjalność architektoniczna i konstrukcyjno-budowlana a kierunki studiów

Chcąc zdobyć uprawnienia architektoniczne bez ograniczeń powinniśmy studiować architekturę albo architekturę i urbanistykę. Gdy uznamy, że wystarczą nam uprawnienia ograniczone, do tych dwóch kierunków dołącza kierunek pokrewny – budownictwo. Jeśli interesuje nas natomiast specjalność konstrukcyjno-budowlana w ograniczonym zakresie, kierunki studiów dla nas to budownictwo, architektura oraz architektura i urbanistyka. Rozporządzenie wymienia także inżynierię środowiska, inżynierię i gospodarkę wodną, budownictwo hydrotechniczne i meliorację. Ubiegając się o nieograniczone uprawnienia w specjalizacji konstrukcyjno-budowlanej możemy studiować wyłącznie budownictwo. (uprawnienia architektoniczne)

Specjalność inżynieryjna kolejowa i mostowa

Kierunki studiów odpowiednie dla nieograniczonej specjalizacji inżynieryjnej kolejowej i inżynieryjnej mostowej to kierunki związane z budownictwem. Dodatkowo, dla specjalności kolejowej odnoszącej się do kolejowych obiektów budowlanych, kierunkami odpowiednimi na nieograniczone uprawnienia jest budownictwo oraz transport. Wybierając specjalizację kolejową dotyczącą sterowania ruchem kolejowym mamy nieco większy wybór. Ubiegając się o nieograniczone uprawnienia odpowiednim kierunkiem będzie transport lub elektrotechnika. Do kierunków pokrewnych zalicza się automatykę i robotykę a także elektroenergetykę. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)

Specjalność hydrotechniczna i wyburzeniowa a kierunki studiów

Chcąc realizować się w specjalności hydrotechnicznej, powinny nas interesować takie kierunki studiów jak inżynieria i gospodarka wodna, melioracja, budownictwo czy budownictwo hydrotechniczne. Odpowiednim kierunkiem jest także inżynieria środowiska, lecz tylko wtedy, gdy studia zapewniają zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności w zakresie inżynierii wodnej lub sanitarnej. Dla specjalności wyburzeniowej odpowiednie kierunki to budownictwo i górnictwo. Może to być także geologia, jeśli studia umożliwią na zdobycie umiejętności i wiedzy potrzebnych do eksploatacji złóż. O tą specjalność możemy się także starać po inżynierii wojskowej. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com