fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

OCIEPLENIE STAREGO DOMU DREWNIANEGO

Termomodernizacja starych budynków wykonanych z drewna musi być dobrze przemyślana i odpowiednio wykonana, aby spełniała swoje zadanie. Ocieplenie nowo powstającego budynku nie jest operacją bardzo skomplikowaną i wybierać można z szeregu wielu możliwości i nowoczesnych technologii. Jeżeli jednak mamy do czynienia ze starym, drewnianym budownictwem, nie jest to tak łatwe. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników.

Po pierwsze, w przypadku drewnianych ścian, nie każdy materiał izolacyjny może być wykorzystany. Wiąże się to ze specyficznymi właściwościami zarówno drewna jak i materiału ocieplającego. Główny problem to wentylacja drewnianej konstrukcji. Jeżeli nie zadbamy o odpowiedni przepływ powietrza, doprowadzić możemy do zawilgocenia, co będzie skutkowało niszczeniem budynku. Zatem główne zadanie, jakie spoczywa na materiale ocieplającym, zaraz po izolacji, jest paroprzepuszczalność.

OCIEPLENIE STAREGO DOMU DREWNIANEGO.jpg

Jedną z najczęściej polecanych metod w przypadku starych drewnianych domów, jest ocieplenie metodą lekką suchą z wykorzystaniem wełny mineralnej. Materiał ten charakteryzuje się świetną izolacyjnością, niepalnością (co w przypadku drewnianych budynków ma istotne znaczenie). Charakteryzuje się też zbliżonymi w stosunku do drewna parametrami paroprzepuszczalności. Nie ma więc żadnego problemu ze swobodnym przepływem pary wodnej przez ściany.

Przykład wykonania ocieplenia metodą lekką suchą na zewnętrznej ścianie budynku.

Aby dodatkowo zwiększyć właściwości izolacyjne budynku, możliwe jest wykonanie izolacji podwójnej, tzn. od wewnątrz i od zewnątrz. Do wewnętrznej części ściany stosujemy wtedy folię paroszczelną przyczepioną szczelnie do stelaża. Następnie warstwę wełny i wykończenie, np. płyty gipsowo – kartonowe. Przy zastosowaniu obustronnej izolacji należy pamiętać o tym, że nie możemy zamknąć drewna pomiędzy dwoma, nieprzepuszczalnymi pary warstwami. Zatem część zewnętrzną odpowiednio się wentyluje, jak w przykładzie powyżej.

Zastosowanie metody lekkiej mokrej

Istnieje również możliwość zastosowania metody lekkiej mokrej, gdzie rolę izolatora pełni warstwa styropianu. Zdania co do jej skuteczności są natomiast podzielone. Plusem jest z pewnością niższy koszt wykonania tego typu ocieplenia w stosunku do wykorzystania wełny mineralnej. Natomiast pojawiają się problemy związane z paro przepuszczalnością i „oddychaniem” ściany. Ten materiał mocno ogranicza dyfuzję, więc przed decyzją o jego zastosowaniu powinno się wykonać stosowne obliczenia w zakresie przepuszczalności pary wodnej. Nieodpowiednie płyty styropianowe powodują skraplanie się pary wodnej i w konsekwencji zawilgocenie ścian. Bardzo istotna jest również dokładność wykonania, gdyż nawet drobne błędy, np. nieszczelności, mogą mieć istotny wpływ na pełnioną funkcję. Zdecydowanie trudniejsze jest wykonanie w pełni szczelnej izolacji styropianem, gdyż w miejscach newralgicznych, takich jak styk ścian z dachem czy też uszczelnienia wokół otworów drzwiowych i okiennych, łatwo o nawet drobne nieszczelności, które umożliwią przenikanie pary czy też wody do wnętrza izolacji. Ważne jest więc zminimalizowanie możliwości przedostawania się wody w takich punktach, ale również umożliwienie odprowadzenia wilgoci, która się już dostanie. Pomiędzy poszyciem a styropianem należy zatem pozostawić szczeliny wentylacyjne, które pozwolą ujść wodzie, która ewentualnie znalazłaby się pomiędzy warstwami. Można uzyskać owe dylatacje na dwa sposoby – stosując listwy, do których przymocujemy styropian, co zapewni szczeliny pomiędzy ścianą a izolacją, lub stosując specjalny styropian ryflowany, który ma pionowe rowki. Jednakże specjalny rodzaj styropianu wymaga ogromnej precyzji i dokładności w wykonaniu, aby ciągłość rowków była równa i faktycznie stworzyła szczelinę umożliwiającą ujście wody. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że owa metoda będzie „kradła ciepło” ze środka budynku, a właśnie o przeciwny efekt w ocieplaniu budynku chodzi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com