fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ocieplenie poddasza sposoby

Podczas ocieplania poddasza można między krokwiami doprowadzić do powstania tzw. termicznych mostków. Są to miejsca, przez które uciekają największe ilości ciepła. Chcąc zapobiec temu zjawisku należy użyć płyty ze skalnej wełny. Podczas dokonywania ocieplenia poddasza najlepiej zastosować podwójną warstwę izolacji. W ten sposób zapewnimy jej szczelność oraz trwałość na długo. Przeprowadzane testy wskazują że podczas dołożenia 10-cio centymetrowej dodatkowej warstwy izolacyjnego materiału cieplna izolacyjność w przegrodach podwyższa się o 40%. Warto dołożyć tę dodatkową warstwę, aby zapewnić ciepłe oraz trwałe ocieplenie poddasza i cieszyć się nim przez wiele lat.(informacje na temat egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Jak ocieplić poddasze?
Jak ocieplić poddasze?

Standardy ROCKWOOL

Standardy ROCKWOOL wskazują, że podczas ocieplania poddasza optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie go w dwóch warstwach, a grubość powinna wynosić 35 cm. Pierwszą z warstw należy ułożyć pomiędzy krokwiami. Najlepszym materiałem będzie tu mata ze skalnej wełny TOPROCK SUPER. Ze względu na swoją gęstość są one sprężyste, co wpływa na łatwość podczas jej montowania. Nie ma tu potrzeby stosować dodatkowych mocowań, ponieważ mata z wełny skalnej sama klinuje się pomiędzy krokwiami.(materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne).

Podczas planowania poddasza należy  zadbać, aby było ono zgodne z ochroną przeciwpożarową. Ma to związek z drewnianą konstrukcją dachu. Obecnie na rynku znajdziemy wiele materiałów, które są niepalne. Jednym z nich jest skalna wełna, która to posiada najwyższą klasę reagowania na ogień. Jest ona odporna na oddziaływanie temperatur nawet do 1000°C i posiada ognioochronne właściwości.(uprawnienia architektoniczne).

Użytkowanie poddaszy w budynkach

Poddasze w wielu domach stanowi najbardziej magiczne miejsce. Jednak oprócz pięknego i klimatycznego wykończenia warto skupić się w pierwszej kolejności na izolacji poddasza. Odpowiednie materiały izolacyjne sprawią, że zimą poddasze będzie trzymać ciepło, a latem dawać chłód. W ten sposób poprawi się ogólny mikroklimat, a także bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Z pewnością będzie można odczuć także oszczędności dla portfela.

Ochrona poddasza przed wilgocią

Na poddaszu nie możemy dopuścić do sytuacji, w której zaczną pojawiać się pleśnie oraz grzyby. Należy zapewnić mu odpowiednią ochronę przed wilgocią. Skalny rodzaj wełny jest materiałem paroprzepuszczalnym, trudnozwilżalnym oraz nie absorbuje wody, która może skraplać się w przegrodach. To powoduje, że nie występują w niej warunki powodujące powstawanie grzybów oraz pleśni. Warto zadbać już o to podczas planowania pomieszczeń na poddaszu, ponieważ przy kuchniach czy łazienkach ciśnienie związane z wodną parą jest większe. Chcąc zastosować dodatkową ochronę przed wilgocią warto wykorzystać do tego celu aktywny rodzaj paroizolacji. Jest to materiał, który nie będzie blokować przez pokrycie dachu przepływu pary wodnej, lecz ureguluje ten proces. Jako element systemu ociepleń stosuje się także jednostronne klejące taśmy ROCKTECT TWINLINE. Wykorzystuje się je do wykonywania szczelnych łączeń folii z płytami OSB, elementami drewnianymi konstrukcji, czy elementami dachowej więźby. (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com