fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ocieplenie budynków mieszkalnych

Ocieplenie budynku mieszkalnego jest to jeden z najważniejszych etapów budowy. Jest niesamowicie ważne, ponieważ budynek, który nie posiada odpowiedniej izolacji termicznej, bądź ma niewystarczającą grubość izolatora czy też w czasie prac budowlanych popełniono błędy, może przysporzyć użytkownikom budynku kłopotów związanych z osiągnięciem konkretnej temperatury wewnątrz, a co za tym idzie wysokimi cenami za ogrzewanie.

Ocieplenie budynków mieszkalnych
Ocieplenie budynków mieszkalnych

Ile pytań pada na egzaminie ustnym na uprawnienia budowlane? Jak wygląda test na egzaminie pisemnym? Czego możesz się spodziewać na swoim egzaminie? Na te inne pytania odpowiadamy na naszej stronie: www.uprawnienia-budowlane.com

Prace przygotowawcze

Dlatego też ocieplenie budynku mieszkalnego należy zacząć przede wszystkim od projektu ocieplenia i co ważne dopasowania go do nieruchomości. Na samym początku należy ocenić stan podłoża, które ma duże znaczenie dla trwałości całego systemu. Na powierzchni, na której chcemy zamontować ocieplenie nie powinny znajdować się żadne pęknięcia, plamy czy też zacieki, które świadczą o zawilgoceniu. Takie podłoże nie może być obłożone ociepleniem. Przed przyklejaniem płyt termoizolacyjnych należy osuszyć ścianę, następnie ją oczyścić, wyrównać i zagruntować. Rozpoczęcie prac ociepleniowych polega na zamontowaniu listew cokołowych, zwanych inaczej startowymi. Pomagają zachować poziom przy układaniu płyt a także stanowią oparcie dla dolnej warstwy. Następnie należy przykleić izolację za pomocą zaprawy klejącej.

Kolejne kroki wykonania ocieplenia

Do ocieplania ścian zewnętrznych stosowany jest styropian bądź wełna mineralna. Jedną z najbardziej powszechnych metod nakładania kleju na płyty jest metoda obwodowo-punktowa. Ważne aby płyty były mocowane ściśle jedna obok drugiej, z wyjątkiem miejsc takich jak naroża okien. Gdy decydujemy się na użycie wełny mineralnej, należy pamiętać, że wymaga ona wstępnego szpachlowania, a ewentualne szczeliny trzeba uzupełnić klinami. Istotnym krokiem jest przeniesienie istniejących szczelin dylatacyjnych w budynku na ocieplaną izolację za pomocą specjalnych profili dylatacyjnych. Kolejnym krokiem jest zastosowanie siatki z włókna szklanego jako warstwy zbrojącej.  Chroni ona przed uszkodzeniami mechanicznymi  i zwiększa wytrzymałość. Na sam koniec należy zabezpieczyć wszystkie warstwy przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych przy użyciu wyprawy tynkarskiej. Nakładając tynk należy pamiętać, aby w jednym czasie pracować na jednej płaszczyźnie tj. ścianie, czy też powierzchni ograniczonej np. narożnikami.

Ocieplenie budynków mieszkalnych – metoda lekka

Inna metoda ocieplania budynku to np. metoda lekka – sucha polegająca na przytwierdzaniu izolacji do ścian przy użyciu gwoździ, wkrętów itp.

Przy ocieplaniu budynku warto zwrócić uwagę na to, że prace budowlane powinny być prowadzone od marca do października w temperaturach od +5 do +25. Gdy temperatura jest nieodpowiednia, a zależy nam na przeprowadzeniu prac budowlanych powinniśmy zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność. Stosuje się w tym celu specjalne siatki czy też plandeki przyczepione do rusztowań.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com