fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dlaczego watro ocieplić poddasze?

Przez nieocieplone poddasze narażamy kieszenie na straty. Szacuje się, że aż 30% ciepła może uciekać przez poddasze bez odpowiedniego ocieplenia. Komfort cieplny w tej części domu jest istotny, dlatego warto wiedzieć, jak o niego zadbać. Połać dachu powinna być odpowiednio grubo i starannie zaizolowana.

Ocieplanie poddasza – jak i dlaczego?
Ocieplanie poddasza – jak i dlaczego?

Wybór materiału i grubość ocieplenia

Wybór materiału to pierwszy krok przy ocieplaniu przestrzeni pod skosami.
Konstrukcje dachowe, w przeważającej większości, mają budowę szkieletową. W takim przypadku ocielenie trzeba umieścić pomiędzy jętkami, krokwiami i drewnianymi płatwiami – elementami budowy szkieletu. Należy wybrać taki materiał, który będzie dobrze klinował się między belkami, a zatem powinien być sprężysty. Najchętniej wybieranym i doskonale sprawdzającym się materiałem jest wełna mineralna.
Pomiędzy krokwiami dachowymi możliwe jest również układanie innych produktów termoizolacyjnych, między innymi włókien drzewnych. Pomimo ich korzystnej izolacyjności cieplnej, wypadają jednak gorzej od wełny pod względem izolacyjności ogniowej.

Grubość, jaką powinno mieć ocieplenie poddasza, powiązane jest ze współczynnikiem przenikania ciepła. Ten z kolei zależy również od współczynnika lambda (λ). Przy niskiej wartości λ, ułożenie cienkiej warstwy izolacji będzie wystarczające.

Dla izolacji wełną mineralną przyjmuje się odpowiednią grubość ocieplenia w przedziale od 20 do 35 cm. Wyjątek stanowią domy pasywne, gdzie grubość izolacji ma nawet do 50 cm.

Najczęściej popełniane błędy

Zdarza się, że pomimo zastosowania dobrego materiału ociepleniowego w dużej ilości, w przyszłości mieszkańcy domu narzekają na ucieczkę ciepła właśnie przez poddasze.
Winne takim sytuacjom są błędy popełnione przez ekipy budowlane.
Jakie to błędy?

  • Zbyt luźne lub  zbyt szerokie płaty wełny mineralnej

Przesada tak w jedną, jak i w drugą stronę może się źle skończyć. Niestaranne cięcie wełny, której maty muszą być odpowiednio szersze od rozstawu krokwi, a także bardzo luźne ułożenie materiału spowoduje, ze z czasem wełna zacznie osiadać.
Z drugiej strony wełna dociskana na siłę między krokwie również będzie zmniejszać wartość termoizolacyjną. Ocieplanie poddasza jest pracą, którą należy wykonać dokładnie i sumiennie.

  • Niepołączenie izolacji dachu i ścian

Gdy budynek ma ocieplone ściany, należy szczelnie połączyć ze sobą izolację połaci dachu i ścian zewnętrznych.  Jeśli się tego nie wykona, trudno jest naprawić powstały w tym miejscu mostek termiczny.

  • Brak warstwy termoizolacyjnej między krokwiami i ościeżnicami okien

Izolacja w tym miejscu jest istotna i powinna wynosić przynajmniej kilka centymetrów.

  • Brak uszczelnienia styków pomiędzy płatami

Chodzi tutaj o termoizolacje wykonane ze styropianu, poliuretanu lub polistyrenu. Z uwagi na nieelastyczność tych produktów, wszystkie pozostałe szczeliny należy wypełnić z wykorzystaniem pianki poliuretanowej.  W przeciwnym razie przestrzeń ta będzie stanowić mostek terminczny.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com