fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Naprawa licowych murów

Wtórne wykwity albo subflorescencja dają jednoznaczną informację, że naruszona została ochrona muru od wilgoci. Chcąc zidentyfikować przyczynę powstawania zawilgocenia ustala się na elewacji mapy wilgoci. Wstępne diagnozowanie może odbywać się stosując do tego celu dielektryczny miernik. Bazuje on na pomiarze dielektrycznej stałej powierzchniowej warstwy materiału, który to ma zasięg wynoszący od 3 do 7 cm. Przy elewacyjnych cegłach, jak i przy cegłach klinkierowych stopień zawilgocenia nie może wynosić więcej niż 3%. Utrata w murze integralności powoduje powstawanie obszarowych zawilgoceń w okolicach nadproży, zwieńczeń i gzymsów. (uprawnienia budowlane cennik) 

Naprawa licowych murów
Naprawa licowych murów

Naprawa murowej konstrukcji

Naprawy oraz zarysowania konstrukcji murowej szczegółowo opisują wytyczne i normy. Jednak efektem pojawienia się technologicznych błędów jest migrowanie opadowej wody w strukturę muru oraz jej podciekanie. Ukształtowanie murowego lica wpływa na stopień jego odporności na opady deszczu. Techniczna literatura już w XIX wieku wskazywała wytyczne odnośnie kształtu stosowanych spoin. Poprawnie stworzona spoina pozwala spływać opadowej wodzie po murze. Wpływa ona także na powstrzymanie osadzania się na nim śniegu oraz zabrudzeń. Kapilarne zawilgocenie stanowić efekt nieodpowiedniej i zniszczonej przeciwwilgociowej izolacji. W tym wypadku opierając się o laboratoryjne badania ustala się poziom zawilgocenia. Na tej podstawie dobiera się odpowiednią metodę suszenia muru.  (uprawnienia budowlane program) 

Integralność muru

Na integralność muru wpływa murarska zaprawa. Jej głównym zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie spójności w łączeniu z murowym elementem. Spójność w murze może zostać jednak naruszona w związku z popełnieniem błędów. Mogą to być błędy zarówno projektowe, jak i technologiczne. Do projektowych błędów zalicza się brak przeciwdziałania pojawiającym się uszkodzeniem w miejscu skoncentrowania się naprężeń czy też nieuwzględnienie możliwości pojawiania się termicznych naprężeń. Przyjęte mogą zostać takie same fundamentowe szerokości dla każdej ze ścian, albo niepoprawnie może zostać rozpoznane gruntowe podłoże. Błędy technologiczne z kolei mogą być spowodowane nieodpowiednim ułożeniem murowych elementów, brakiem w wypełnieniu spoin bądź też stworzeniem spoin, które będą za grube. Mogą pojawić się tu odchylenia od pionu, wykorzystanie murowych elementów, które są uszkodzone czy przeprowadzenie zbyt wcześnie fugowania.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Osuszanie muru

Proces osuszania zawilgoconego muru rozumie się jako cały zespół technicznych czynności oraz technologicznych. Wpływają one zmniejszenie się poziomu zawilgocenia ścian w trwały sposób.  (uprawnienia budowlane segregator)  Po dokonaniu osuszenia przeprowadza się niekiedy dalsze konserwatorskie bądź budowlane prace. Wilgotnościowy stan muru wiąże się z użytym rozwiązaniem dla podłoża podczas jego kontaktu z licowym murem. Przeprowadzone badania na poligonowym stanowisku pokazały, że po dziesięciu latach eksploatowania licowych murów do najmniejszych zmian w mikrostrukturze klinkieru oraz zapraw doszło w obszarze kontaktującym się ze żwirową opaską.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com