Nadmiar wody i jej odprowadzanie
Prawda jest taka, że na opady deszczu nie mamy wpływu. Deszcz jest potrzebny dla wód gruntowych i roślinności. Jednak właściciele domków jednorodzinnych wiedzą, że silne opady deszczu to nie tylko pożytek ale i źródło kłopotów. Dlatego zadaniem każdego właściciela domu jednorodzinnego jest odprowadzenie wód powierzchniowych. Ponieważ bez tych czynności mogą ulec zniszczeniu fundamenty i budynek może się zawalić. W jaki sposób odprowadzać wody powierzchniowe?(programy do uprawnień architektonicznych)
Obowiązkiem prawnym jest odprowadzanie wód powierzchniowych, który dotyczy wszystkich właścicieli posesji. Konieczność tych czynności jest zapisana w ustawie. Ważnym aspektem jest to, aby nie doprowadzić do zatrzymania wody w bezpośrednim kontakcie z budynkiem, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia fundamentów i doprowadzić do zagrożenia.
System odprowadzania wody, według przepisów, powinien być skorelowany z podłączeniem do sieci kanalizacyjnej. W przypadku, jeśli taka sieć nie istnieje, jest możliwość samodzielnego odprowadzenia wody na grunty w pobliżu, np. do zbiorników retencyjnych, rowów i dołów chłonnych. Warto pamiętać, że odprowadzanie wód powierzchniowych w głąb posesji powinno uwzględniać przyległe tereny.(testy uprawnienia architektoniczne)
Problem z sąsiedztwem
Według prawa mamy możliwość samodzielnego odprowadzania wody deszczowej w głąb posesji, czyli na trawnik i do rowów, i dołów chłonnych. Problemem mogą być jednak niektóre przyległe tereny. Czyli przede wszystkim sąsiednie zabudowy. Ponieważ odprowadzanie wody na tereny działek sąsiednich jest całkowicie niezgodne z prawem. Dlatego jeśli w pobliżu są grunty sąsiednie, właściciel takiej posesji jest zobowiązany do stworzenia własnej infrastruktury gromadzenia i przechowywania wody. Dzięki czemu umożliwi jej odprowadzanie w pobliżu domu i jednocześnie uniemożliwi jej przepływanie do działek sąsiadów.(informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)