Montowanie szkieletowych konstrukcji
Montaż szkieletowych konstrukcji jest przeprowadzany przy pomocy specjalnych stalowych obejm (egzamin na uprawnienia budowlane). Są one zamocowane do dwóch końców połączonego słupa. Budynek z wielkowymiarowych prefabrykatów jest montowany za pomocą fragmentów, które zapewniają konstrukcji stateczność w poprzecznym oraz w podłużnym kierunku. Montaż odbywa się w odpowiedniej kolejności. Jako pierwsze montuje się ścienne prefabrykaty konstrukcyjne. Możemy zaliczyć do nich szkielety, płyty oraz bloki. W kolejnym etapie montuje się nisko konstrukcyjne prefabrykaty. Znajdują się one między stropami. Są to m.in. bloki sanitarne, wentylacyjne, ścianki działowe. Ostatnie montowane są stropowe i balkonowe płyty oraz elementy schodowych klatek. Materiały często podaje się przy pomocy żurawia. Są to zazwyczaj fragmenty niekonstrukcyjnych ścian lub elementy wypełniające.

Jakie warunki należy spełnić przy montażu płytowych prefabrykatów?
W celu prawidłowego dokonania montażu ściennych płytowych prefabrykatów należy zastosować podczas montażu prefabrykaty, które mają założone wymiarowe tolerancje. Należy posadowić ścianę na warstwie zaprawy i dokładnie wypełnić wsporczą spoiną. Połączenia węzłowe powinny być bardzo starannie wykonane. Dotyczy to także spawów stalowych łączników i zabetonowania wewnątrz krawędzi trzpieni, które stykają się w węzłach ścian. W końcowym etapie należy dokładnie wytrasować geometryczne osie ścian oraz precyzyjnie osadzić prefabrykaty w wyznaczonym położeniu i w granicach założonych montażowych odchyłek (testy 2021 uprawnienia).
Wytrasowanie geometrycznych osi ścian – o czym stanowi?
Dokładne wytrasowanie geometrycznych osi ścian stanowi przede wszystkim o wielkościach mimośrodów obciążeniowych, które są przenoszone przez ściany (program egzamin uprawnienia 2021). Można wyróżnić także parę innych metod, które mają zastosowanie w różnego typu systemach płytowych konstrukcji. Mają one na celu zapewnienie prawidłowego montażu ściennych prefabrykatów w wytyczonych położeniach. Cechą wspólną wszystkich możliwych metod jest wytyczanie osi nośnych ścian prefabrykowanej części budynku.
Montaż prefabrykatów – ważna jest odpowiednie kolejność działań
Na montażowym planie należy podać kolejność wykonywania prac. Opracowuje się go osobno dla każdej z kondygnacji budynku. Plan musi mieć zaznaczoną kolejność montowania poszczególnych prefabrykatów, miejsce montażowych zastrzałów, podział na poszczególne montażowe działki oraz kierunek odbywania się montażu i promień, jaki będzie mieć wysięg żurawia. Budynki z płytowych elementów muszą zachować prawidłowość w montażu poszczególnych elementów konstrukcyjnych ścian. Koniecznym warunkiem, jaki należy spełnić jest prawidłowy montaż ściennych płyt w wyznaczonych geometrycznych położeniach. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia odchyleń od geometrycznych osi jak i w związku ze szerokością oparcia się stropów (pytania na egzamin ustny do uprawnień).