Mieszkania dla osoby niepełnosprawnej
Dostosowanie mieszkania/domu na potrzeby osoby niepełnosprawnej nie jest prostym zadaniem. Zniwelowanie wszystkich „niedoskonałości” które mogą przeszkadzać osobie z ograniczeniami ruchowymi jest wręcz niemożliwe. Projektanci mogą jednak zrobić wszystko co w ich mocy, aby takiej osobie pomóc poruszać się po mieszkaniu.
Projektanci wykonujący takie projekty posiadają uprawnienia budowlane. To jest znak że są to osoby godne zaufania. Ich wiedza jest bowiem egzekwowana na egzaminie. Projektant musi wówczas pokazać że zna wszystkie przepisy które ułatwią osobie niepełnosprawnej życie w codziennych warunkach.
Przystosowanie mieszkania
Aby przystosować mieszkanie do bezpiecznego użytku przez taką osobę należy pamiętać o wielu sprawach. Jedną z nich jest przystosowanie podłoża tak aby nie utrudniało ono poruszanie się wózka inwalidzkiego czy balkoniku. Musimy zlikwidować wszystkie progi tak aby podłoga w całym mieszkaniu była na jednej wysokości, pod uwagę trzeba wziąć także balkon. Podłogę powinno się wykonać z materiału o wysokim poziomie ścieralności a w łazience zamontować maty antypoślizgowe.
Włączniki światła powinny być na wysokości od 70 do 100cm, można tez zastosować światła z czujnikami ruchu lub pilot sterujący. Poruszanie się wózkiem inwalidzkim będzie możliwe tylko szerokość drzwi będzie powyżej 90 cm a szerokość korytarza powyżej 150 cm. Kąt otwierania drzwi powinien być większy niż 90 a tam gdzie można powinno się z nich zrezygnować Jeżeli mieszkanie znajduje się w bloku to przydadzą się również maty wygłuszające aby nie przeszkadzać sąsiadom.
Łazienka
Osoba zamieszkująca takie mieszkanie powinna być w stanie samodzielnie korzystać z łazienki. Aby umożliwić należy zamontować poręcze, których mogłaby się chwycić i podnieść. Montując poręcze warto pamiętać, by chociaż jedna z nich była uchylna. Najbardziej przydatne są poręcze łamane, które pozwalają na wykorzystanie różnych części ręki. Umywalka powinna znajdować się na takiej wysokości aby można było podjechać pod nią wózkiem inwalidzkim i swobodnie z niej skorzystać. Lepszym wyjściem jest zamontowanie brodzika a nie wanny, najlepiej na wysokości podłogi. Dla bezpieczeństwa na dnie brodzika trzeba zainstalować maty antypoślizgowe, podobnie na podłodze.
Kuchnia
W kuchni niepełnosprawny powinien mieć swobodny dostęp do wszystkich szafek i urządzeń. Szafki znajdujące się pod blatami uniemożliwią niepełnosprawnemu podjazd wózkiem, dlatego niektóre dolne szafki powinny być na kółkach, żeby można je było wysunąć, można tez zastosować szafki o 15 cm węższe które umożliwia podjazd wózkiem.
Sypialnia
Sypialnia osoby niepełnosprawnej powinna być wyposażona w łóżko rehabilitacyjne, jest to najpraktyczniejsze wyjście dzięki regulacji wysokości, barierką oraz wysięgnikiem dzięki któremu można się podnieść o własnych siłach. Najlepiej, by dostęp do łóżka był możliwy z obu stron.