fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Legitymacja inżyniera budownictwa - aplikacja mObywatel

Legitymacja Inżyniera Budownictwa - wygodny sposób na potwierdzenie swoich kwalifikacji zawodowych

legitymacja inżyniera budownictwa aplikacja mObywatel

W artykule znajdziesz:

Czym jest Legitymacja Inżyniera Budownictwa

Legitymacja Inżyniera Budownictwa to dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe jej posiadacza. Wydawana jest przez Okręgowe Izby Inżynierów Budownictwa. Każda osoba posiadająca uprawnienia budowlane, wpisana na listę członków PIIB oraz opłacająca składki może o taką legitymację wystąpić do swojej Okręgowej Izby.

Zawód Inżyniera Budownictwa jest zawodem regulowanym. Oznacza to, że jest ściśle normowany przepisami prawa. Wykonywanie zawodu Inżyniera Budownictwa możliwe jest tylko wówczas, gdy dana osoba posiada uprawnienia budowlane i jest wpisana na listę członków Izby Inżynierów. Ponadto każdy inżynier zobowiązany jest do opłacania składek z PIIB, w tym składki OC od odpowiedzialności zawodowej. Tylko taka osoba może pełnić samodzielne funkcje w budownictwie i to właśnie taka osoba może wystąpić o legitymację Inżyniera Budownictwa. 

Czy posiadanie legitymacji jest obligatoryjne?

Tak, jeśli ktoś chce podjąć pracę jako inżynier budownictwa, musi posiadać ważną legitymację. Dokument ten potwierdza bowiem kompetencje do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. 

Korzystaj z dokumentu w telefonie

legitymacja inżyniera budownictwa aplikacja

Legitymacja Inżyniera Budownictwa w aplikacji mObywatel

Każda osoba spełniająca wymagania i posiadająca Legitymację Inżyniera Budownictwa może potwierdzić swoje kwalifikacje zawodowe korzystając z dokumentu w aplikacji mObywatel. W tym celu należy być członkiem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Aby skorzystać z tej możliwości należy:

  1. pobrać aplikację mObywatel na swój telefon potwierdzając swoją tożsamość za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu,
  2. dodać w aplikacji mObywatel pierwszy dokument, na przykład mDowód lub Diia.pl,
  3. dodać kolejny dokument, jakim jest Legitymacja Inżyniera Budownictwa.

 

 

Czy konieczne jest posiadanie legitymacji w aplikacji mObywatel?

Nie, posiadanie Legitymacji Inżyniera Budownictwa w aplikacji mObywatel nie jest obligatoryjne.  

Nie mniej jednak jest to bardzo wygodna forma potwierdzenia posiadanych kwalifikacji zawodowych, czyli posiadania uprawnień budowlanych i wpisania na listę członków PIIB. W dzisiejszych czasach telefon mamy zawsze pod ręką i znacznie łatwiej jest pokazać legitymację w takiej formie niż mieć ją przy sobie w wersji papierowej. A do tego wystarczy jedynie zainstalowanie aplikacji mObywatel i dodanie do niej dokumentu w postaci legitymacji. 

Gdy pokażesz elektroniczny dokument na ekranie smartfona, znacznie szybciej potwierdzisz swoje prawo do wykonywania zawodu inżyniera budownictwa.

FAQ Legitymacja Inżyniera Budownictwa

1. Czy elektroniczna wersja Legitymacji to odpowiednik tradycyjnej wersji?

Legitymacja inżyniera budownictwa, dostępna w aplikacji mObywatel, to odpowiednik tradycyjnej wersji legitymacji. 

Dokument możesz mieć zawsze pod ręką, w swoim telefonie. 

Legitymacja potwierdza Uprawnienia zawodowe. Aby dodać legitymację do mObywatela, musisz być członkiem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

2. W jaki sposób zweryfikować dokument w aplikacji mObywatel?

Legitymację inżyniera budownictwa możesz zweryfikować w mObywatelu za pomocą następujących metod:

  • metoda wizualna – polega na sprawdzeniu zgodności wizerunku właściciela aplikacji ze zdjęciem oraz na sprawdzeniu elementów świadczących o autentyczności (poruszająca się flaga, godło w formie hologramu),
  • metoda kryptograficzna – polega na zeskanowaniu kodu QR z urządzenia osoby sprawdzającej Twoje dane. Należy wybrać przycisk Potwierdź swoje dane, następnie zeskanuj kod osoby, która sprawdza Twój dokument,
  • metoda funkcjonalna – polega na uruchomieniu certyfikatu bądź jakiejś funkcji w aplikacji w obecności osoby sprawdzającej Twoje dane.

3. Do czego upoważnia legitymacja inżyniera dostępna w mObywatelu?

Dzięki legitymacji możesz potwierdzić swoje kwalifikacje zawodowe:

  • posiadanie uprawnień budowlanych w określonej specjalności
  • opłacenie polisy OC, która jest niezbędna do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Bez niej inżynier nie może pełnić stanowiska kierownika budowy, projektanta czy inspektora nadzoru inwestorskiego.

 

Ponadto w legitymacji dostępne są informacje na temat terminu ważności dokumentu jak również podstawowe dane posiadacza legitymacji, takie jak PESEL oraz imię i nazwisko.

4. Jak korzystać z Legitymacji inżyniera budownictwa w telefonie?

  1. Pobrać aplikację mObywatel ze sklepu Google Play lub App Store.
  2. Zarejestruj się w aplikacji. W tym celu wymaga się potwierdzenia tożsamości profilem zaufanym, bankowością elektroniczną lub e-dowodem.
  3. Dodaj pierwszy obowiązkowy dokument, mDowód lub Diia.pl.
  4. Dodaj dokument Legitymacja inżyniera budownictwa. 

5. Jak dodać Legitymację do aplikacji mObywatel?

  1. Zaloguj się do aplikacji mObywatel
  2. W sekcji Dokumenty lub na górze ekranu startowego naciśnij Dodaj.
  3. Z listy dostępnych dokumentów wybierz Legitymacja inżyniera budownictwa.
  4. Po chwili Twój dokument zostanie automatycznie dodany do aplikacji.

Uchwała Krajowej Rady PIIB w sprawie legitymacji inżynierów budownictwa w aplikacji mObywatel

Uchwała nr PIIB/KR/0025/2024

Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z dnia 11 października 2024 r.

w sprawie legitymacji inżynierów budownictwa w aplikacji mObywatel

Na podstawie art. 33 pkt 2, 3, 13 i 14 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 551) oraz § 3 pkt 2, 5, 8 i 25 regulaminu Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa uchwala się, co następuje:

Zbliżenie na formalny dokument oraz długopis na biurku, symbolizujące wniosek o zwrot opłaty za egzamin na uprawnienia budowlane z powodu nieprzewidzianych okoliczności.

§ 1.

Zatwierdza się porozumienie pomiędzy Polską Izbą Inżynierów Budownictwa a Ministrem Cyfryzacji w sprawie zakresu i warunków opracowania, udostępnienia, wdrożenia i umożliwienia świadczenia w aplikacji mObywatel usługi prezentowania i obsługi dokumentu „Legitymacja inżyniera budownictwa” oraz porozumienie w sprawie powierzenia przetwarzania danych osobowych, w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 1 i 2 do uchwały.

§ 2.

Legitymacja inżyniera budownictwa jest udostępniana inżynierom budownictwa – członkom Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, jako usługa, o której mowa w art. 19e ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 307), na urządzeniach mobilnych w aplikacji mObywatel, która stanowi publiczną aplikację mobilną, o której mowa w art. 19e ust. 1 wyżej wymienionej ustawy, zwaną dalej „aplikacją mObywatel”.

Legitymacja udostępniona w sposób, o którym mowa w ust. 1, zawiera następujące informacje:

  • imię (imiona) i nazwisko;
  • zdjęcie;
  • numer PESEL;
  • nazwa właściwej okręgowej izby inżynierów budownictwa w której inżynier budownictwa wpisany jest na listę członków;
  • numer członkowski;
  • data ważności zaświadczenia o przynależności do izby inżynierów budownictwa;
  • informacja o posiadaniu wymaganego ubezpieczenia OC;
  • typ dokumentu;
  • status;
  • wewnętrzny identyfikator dokumentu.

Legitymacja, udostępniona w sposób, o którym mowa w ust. 1, jest równoważnym do zaświadczenia o członkostwie w izbie, o których mowa w art. 12 ust.7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725), sposobem poświadczenia, że osoba wskazana w legitymacji jest inżynierem budownictwa – członkiem okręgowej izby inżynierów budownictwa wskazanej w legitymacji uprawnionym do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Korzystanie z legitymacji, udostępnionej w sposób, o którym mowa w ust. 1, jest dobrowolne, odbywa się zgodnie z regulaminem aplikacji mObywatel i może być uzależnione od spełnienia określonych w nim wymagań.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Prezesowi i Skarbnikowi Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przygotowanie do egzaminu na Uprawnienia Budowlane

Jak przygotować się do egzaminu na uprawnienia budowlane?

nauka uprawnienia budowlane
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com