fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konstrukcyjne elementy oraz wyposażenie budowli

Fundament to konstrukcyjna część budynku znajdująca się poniżej terenu (uprawnienia budowlane). Przejmuje on siły, które obciążają budynek oraz przenosi je na grunt. Jednostkowe ciśnienie, które jest przenoszone na grunt nie może przekraczać jego wytrzymałości. Patrząc na konstrukcje oraz materiał, z jakiego są one wykonane możemy wyróżnić ławowe fundamenty wykonane z cegły, betonu, kamienia, a także z żelbetu, który ma formę wydłużonych ław pod danymi ścianami bądź pod szeregiem słupów. Mieszkalne budynki zazwyczaj wspiera się na ławowych fundamentach.

Konstrukcyjne element

Stopa fundamentowa – czym są i gdzie można je stosować?

Stopowe fundamenty są to stopy, czyli tzw. poduszki przypominające kwadrat bądź prostokąt. To na nim opierają się słupy. Stopy wykonuje się zazwyczaj z żelbetu. Stopowe fundamenty stosuje się, gdy odległość słupów jest większa niż 5-6 metrów a nacisk w podłużnym kierunku na grunt nie jest równomierny. Takie fundamenty stosuje się przy szkieletowych, stalowych i żelbetowych konstrukcjach, ponieważ będą one tu najlepszą opcją. (program egzamin uprawnienia 2021).

Płytowe, słupowe i drewniane rodzaje fundamentów

Płytowe fundamenty wykonuje się z betonu, żelbetu albo czasami nawet z cegieł (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Stanowią one jednolitą płytę pod budynkiem. Fundament płytowy stosuje się w wysokich budynkach, o małych wymiarach znajdujących się na planie. Są to np. wieże czy kominy. Fundamenty słupowe wykonuje się z kamienia, betonu albo z cegły. Odległość pomiędzy słupami wynosi tu około 3 metry. Taki rodzaj fundamentów stosuje się do niepodpiwniczonych budynków, które mają maksymalnie dwie kondygnacje. Świetnie sprawdzi się też w budynku drewnianym. Fundamenty mające postać drewnianych słupów opierają się na podkładce w formie bała albo płaskiego kamienia. Stosuje się go pod podrzędnymi drewnianymi budynkami.

Skrzyniowe fundamenty – zastosowanie

Skrzyniowe fundamenty stanowią żelbetowy monolit (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Składa się on z dolnej oraz górnej płyty i zewnętrznych ścian powiązanych poprzecznymi ścianami. Stosuje się go do budowli, które mają specjalne przeznaczenie. Jest on rzadko wykorzystywany. Przede wszystkim znajduje zastosowanie, gdy trzeba zagłębić fundament poniżej zwierciadła gruntowej wody albo w sytuacji, kiedy istnieje ryzyko, że budynek może być narażony na gruntowe wody.

Który fundament jest najlepszy?

Patrząc na trwałość konserwacji najlepszymi fundamentami są te, wykonane z materiałów o dobrej konserwacji w ziemi, przy wpływie temperatury oraz wilgoci. Z tego względu w mieszkalnych budynkach stosuje się zwykła paloną cegłę jako materiał na fundament. Dobrym materiałem jednak jest także żelbet.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com