Kary za nieprzestrzeganie odpowiedzialności zawodowej
Odpowiedzialność zawodowa: jakie przewinienia są karane oraz co ważniejsze jakie kary są wymierzane.(informacje na temat egzaminu na uprawnienia) Wszystko to wyjaśniam poniżej.
Otóż jednym z logiczniejszych występków jest oczywiście nie wywiązanie się z powierzonego zadanie lub po prostu nie wykonanie go z należytą uwagą. Jeśli projektant szuka wymówek i nie podejmuje się nadzoru autorskiego bądź wykonuje go ale bez należytej dbałości, też podlega karze. Złamanie ustawy Prawa budowlanego jest oczywiście traktowane jako wykroczenie. Ponadto należy ściśle trzymać się zadań wiążących z samodzielnym wykonywaniem funkcji technicznych w budownictwie. (wybierz dostęp do programu o uprawnieniach architektonicznych) Kwestią szeroko uważaną za najważniejszą jest wystrzeganie się jakichkolwiek czynności, które mogą skutkować zagrożeniu życiu lub zdrowiu ludzi czy otoczenia i również środowiska. Co więcej jeśli błąd bądź zwykłe niedopatrzenie spowoduje szkody materialne trzeba spodziewać się pociągnięcia do odpowiedzialności karnej. Należy pamiętać, że każdy inżynier budownictwa czy architekt z uprawnieniami budowlanymi podlega odpowiedzialności zawodowej.
Jeśli chodzi o kary, głównie stosuje się upomnienia jeśli wykroczenie było niewielkie. Ponadto istnieje upomnienie kwalifikowane, o wiele cięższe. Wiąże się ono z koniecznością ponownego złożenia egzaminu na uprawnienia budowlane w wyznaczonym terminie. Kiedy inżynier popełni czyn jeszcze poważniejszy może otrzymać zakaz wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie od roku do lat pięciu.(egzamin na uprawnienia architektoniczne) Następnie musi ponownie złożyć egzamin na uprawnienia budowlane w wyznaczonym terminie.
Najsurowsza kara
Kara zostanie wykonana tylko wtedy jeśli osoba oskarżona dopuściła się wcześniej wykroczenia w kwestii odpowiedzialności zawodowej. Zakaz pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie jest bez wątpienia kara najsurowszą.(więcej ciekawostek) Dlatego też stosuje się ją tylko wtedy, kiedy dany czyn skutkował ogromnym niebezpieczeństwem społecznym. Druga sytuacja, w której zakaz wkracza w życie: gdy pomimo dwukrotnego upomnienia dana osoba dopuści się czynu skutkującego odpowiedzialnością zawodową. I ostatnia sytuacja, gdy oskarżony/a ponownie uchyla się od złożenia egzaminu o uprawnienia budowlane.