Obowiązki spółdzielni mieszkaniowo-budowlanych
Jasne jest to, że spółdzielnie mieszkaniowo-budowlane pełnią wobec użytkowników swoich lokali konkretne obowiązki. Każdy z nich powinien być ujęty w regulaminie, który porusza między innymi kwestie zasad współżycia społecznego czy porządku domowego. Spółdzielnia pełni rolę zarządcy, dlatego musi dbać o stan sanitarno-porządkowy oraz otoczenie budynków. Pilnuje też pomieszczeń i urządzeń wchodzących w skład części wspólnych (m.in. klatki schodowe, pralnie, chodniki, miejsca postojowe). Troszczy się również o place zabaw, tereny zielone i gromadzenie odpadów stałych. (uprawnienia architektoniczne) (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
Gromadzenie odpadów stałych – jak i gdzie?
Gromadzenie odpadów stałych musi odbywać się w odpowiednim miejscu. Wskazuje na to rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury o warunkach technicznych i usytuowaniu budynków. Działka powinna mieć wyznaczone miejsce na pojemniki, w których czasowo będzie się gromadzić odpady stałe. Oczywiście należy uwzględnić możliwość segregacji. Pożądana byłaby zadaszona przestrzeń bądź nawet pomieszczenie ze ścianami pełnymi lub ażurowymi. Do celu gromadzenia odpadów stałych można wykorzystać też wyznaczone do tego celu pomieszczenie w budynku. Wtedy należy jednak pamiętać o tym, aby posadzka znajdowała się nieco wyżej (maksymalnie 0,15 metra) niż poziom powierzchni dla dojeżdżających służb zbierających odpady. Dolne komory zsypu powinny mieć bezpośrednie wyjście na zewnątrz, mieć właściwy daszek, zmywalne podłogi i ściany, sztuczne oświetlenie. Muszą też posiadać punkt czerpania wody, kratkę ściekową oraz wentylację grawitacyjną. Na miejsce gromadzenia odpadów stałych nadaje się również utwardzony plac, na którym będzie można ustawić kontenery z zamykanymi otworami do wrzucania. (testy uprawnienia budowlane)
Gromadzenie odpadów stałych – ważne wskazówki
Warto mieć też na uwadze, że miejsce między wejściem do pomieszczenia a miejscem dojazdu śmieciarek ma być utwardzone. Dzięki temu możliwe będzie przejeżdżanie pojemnikami z kółkami bądź przewożenie pojemników na wózkach. Trzeba też pamiętać o istocie odległości miejsc wyznaczonych na pojemniki i kontenery na odpady od budynków mieszkalnych i ich okien. Nie może być to odległość mniejsza niż 10 metrów. W przypadku zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej bądź rekreacji indywidualnej dopuszcza się możliwość niestosowania się do zachowania odpowiedniej odległości. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)