Glazurnik – jak wygląda jego praca?

Glazurnik i jego zadania

Glazurnik zajmuje się wykonywaniem okładzin ściennych płytkami ceramicznymi ściennymi, czyli tzw. glazurą. Glazura jest typowym materiałem stosowanym w łazienkach i kuchni. Zabezpiecza się ją przez wilgocią poprzez pokrycie szkliwem zabezpieczającym. Dodatkowo zadaniem glazurnika jest też układanie innych okładzin takich jak płytki klinkierowe, terakota. Zajmuje się też okładzinami drewnianymi, czyli klepkami i materiałami drewnopodobnymi. Dzisiaj już rzadko, ale glazurnik wykonuje też remont istniejących już okładzin ściennych.

Glazurnik to osoba która wykonuje podobnie jak malarz prace wykończeniowe. Wcześniej niż oni na budowę muszą wejść tynkarze, murarze orz posadzkarze.

 

Czynności wykonywane w pracy glazurnika

Glazurnik, jak już wspomniano wcześniej jest to osoba która wykonuje prace wykończeniowe. W pierwszej kolejności ma za zadanie sprawdzenie czy powierzchni na której będzie pracował jest równa. Dla przypadku gdy jest to konieczne glazurnik wyrównuje powierzchnię sam. W tym celu korzysta z zaprawy cementowej albo ze szpachli. Po zaplanowanie kolejności wykonywania prac glazurnik przynosi na miejsce niezbędne materiały i narzędzia. Do materiałów zalicza się płytki okładzinowe, klej, fugę, grunt. Płytek nigdy nie układa się kolejno z paczki. Należy je wymieszać gdyż mogą się one delikatnie różnić odcieniem, fakturą, szkliwem, kształtem. Te niedoskonałości zgubi się jeśli płytki są wymieszane. Podczas układania płytek na ścianie glazurnik musi systematycznie sprawdzać czy zachowany jest pion i poziom układania.

Glazurnik aplikuje zaprawę klejową na ścianę oraz na płytkę. Kolejno klei do niej płytki. Jeśli jest to konieczne płytki należy uprzednio przyciąć. W miejscach gdzie są np. krany lub inne elementy należy odpowiednio dociąć płytki. W tym celu stosuje się otwornice i inne narzędzia mechaniczne i ręczne. Fugowanie wykonuje się dopiero po wyschnięciu kleju. Zazwyczaj glazurnik korzysta z gotowych zapraw fugowych. Producenci oferują bogate palety kolorystyczne, więc zawsze znajdzie się pasujący do płytek kolor fugi.Zafugowanie kończy się poprzez umycie resztek fugi z płytek.

W przypadku remontowanych pomieszczeń do zadań glazurnika należy również usunięcie starych płytek. Zbija on je korzystając z młotka i dłuta. Kolejno myje się ścianę, usuwa resztki kleju a ścianę wyrównuje. Na dobrze przygotowane podłoże można układać płytki.

 

Cechy glazurnika

Glazurnik z reguły pracuje wewnątrz pomieszczeń. Nie ma więc tu mowy o złych warunkach pogodowych. Jednakże osoba taka dużo się porusza. Zwłaszcza podczas transportu materiałów. Czynności związane z układanie glazury wymagają pozycji lekko pochylonej, dlatego glazurnik musi być wytrzymały fizycznie.

 

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.