Glazurnik – jak wygląda jego praca
Glazurnik musi być sprawny, szybki i dokładny. Nierzadko zdarza się, że układanie płytek musi być wykonane szybko. Dlatego dobry glazurnik posiada sprawną koordynację ruchowo-wzrokową. Musi mieć też zręczne dłonie, bo to nimi przede wszystkim pracuje. Przyda się mu również wysoka wrażliwość estetyczna, która pozwoli na udzielenie podpowiedzi inwestorowi jak powinna wyglądać dana okładzina ścienna.
Osoba wykonująca ten zawód pracuje często na wysokości. Nie są to może zbyt wysokie poziomy, ale w budownictwie wszystko ponad 1m jest pracą na wysokości. Glazurnik pracuje z drabiny lub z rusztowania. Warto więc nie mieć lęku wysokości i zachowywać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.
Glazurnik pracuje z reguły w tej samej pozycji przez kilka godzin. Dlatego musi on odznaczać się wysoką wytrzymałością fizyczną. Nie ma tu mowy o przerwach na zawołanie, ponieważ mógłby mu zaschnąć klej. Glazurnik musi więc być również cierpliwy. Praca jest często monotonna.
Praca glazurnika musi być wykonywana bardzo precyzyjnie i dokładnie. Wszelkie niedokładności mogą być łatwo wyłapane przez wymagającego klienta. Płytki należy układać zgodnie ze sztuką budowlaną i zasadami technologicznymi. Dobrze jeśli glazurnik ma ogólne pojęcie na temat budownictwa, to ułatwi mu wykonywanie tego zawodu.
Zdrowie
Pod względem wydajności fizycznej praca glazurnika zaliczana jest raczej do ciężkich. Ważna jest więc ogólna sprawność fizyczna w tym zawodzie. Zawód podejmują więc zdrowi, młodzi mężczyźni. Rzadko spotyka się w tym zawodzie kobiety.
W zawodzie glazurnika przyda się sprawne oko, które zwraca uwagę na drobne szczegóły wykończenia. To one bowiem sprawiają że wnętrze może przyciągać lub odstraszać. W zawodzie tym może pracować osoba, która ma lekkie problemy ze słuchem.
Glazurnik może mieć ukończone tylko gimnazjum lub podstawówkę. Przydatne są tu kursy doszkalające. Jednakże jeśli fachowiec jest dobry w tym co robi to nikt nie zapyta go o to jaką szkołę skończył. Ważne jest doświadczenie.
Czy można awansować na stanowisku glazurnika?
Awans na stanowisku glazurnika uzależniony jest od miejsca gdzie wykonuje się swoje zadania. Jeśli jest to duży zakład, zatrudniający grupę glazurników to awans na brygadzistę jest oczywiście możliwy. W przeciwnym wypadku awanse nie są w tym zawodzie zbyt popularne.
Pracę teoretycznie mogą podjąć również osoby starsze, jednak ze względu na duży wysiłek jak ona ze sobą niesie nie odejmują one często takiego zadania.
Glazurnik i jego zadania
Glazurnik zajmuje się wykonywaniem okładzin ściennych płytkami ceramicznymi ściennymi, czyli tzw. glazurą. Glazura jest typowym materiałem stosowanym w łazienkach i kuchni. Zabezpiecza się ją przez wilgocią poprzez pokrycie szkliwem zabezpieczającym. Dodatkowo zadaniem glazurnika jest też układanie innych okładzin takich jak płytki klinkierowe, terakota. Zajmuje się też okładzinami drewnianymi, czyli klepkami i materiałami drewnopodobnymi. Dzisiaj już rzadko, ale glazurnik wykonuje też remont istniejących już okładzin ściennych.
Glazurnik to osoba która wykonuje podobnie jak malarz prace wykończeniowe. Wcześniej niż oni na budowę muszą wejść tynkarze, murarze orz posadzkarze.
Czynności wykonywane w pracy glazurnika
Glazurnik, jak już wspomniano wcześniej jest to osoba która wykonuje prace wykończeniowe. W pierwszej kolejności ma za zadanie sprawdzenie czy powierzchni na której będzie pracował jest równa. Dla przypadku gdy jest to konieczne glazurnik wyrównuje powierzchnię sam. W tym celu korzysta z zaprawy cementowej albo ze szpachli. Po zaplanowanie kolejności wykonywania prac glazurnik przynosi na miejsce niezbędne materiały i narzędzia. Do materiałów zalicza się płytki okładzinowe, klej, fugę, grunt. Płytek nigdy nie układa się kolejno z paczki. Należy je wymieszać gdyż mogą się one delikatnie różnić odcieniem, fakturą, szkliwem, kształtem. Te niedoskonałości zgubi się jeśli płytki są wymieszane. Podczas układania płytek na ścianie glazurnik musi systematycznie sprawdzać czy zachowany jest pion i poziom układania.
Glazurnik aplikuje zaprawę klejową na ścianę oraz na płytkę. Kolejno klei do niej płytki. Jeśli jest to konieczne płytki należy uprzednio przyciąć. W miejscach gdzie są np. krany lub inne elementy należy odpowiednio dociąć płytki. W tym celu stosuje się otwornice i inne narzędzia mechaniczne i ręczne. Fugowanie wykonuje się dopiero po wyschnięciu kleju. Zazwyczaj glazurnik korzysta z gotowych zapraw fugowych. Producenci oferują bogate palety kolorystyczne, więc zawsze znajdzie się pasujący do płytek kolor fugi.Zafugowanie kończy się poprzez umycie resztek fugi z płytek.
W przypadku remontowanych pomieszczeń do zadań glazurnika należy również usunięcie starych płytek. Zbija on je korzystając z młotka i dłuta. Kolejno myje się ścianę, usuwa resztki kleju a ścianę wyrównuje. Na dobrze przygotowane podłoże można układać płytki.
Cechy glazurnika
Glazurnik z reguły pracuje wewnątrz pomieszczeń. Nie ma więc tu mowy o złych warunkach pogodowych. Jednakże osoba taka dużo się porusza. Zwłaszcza podczas transportu materiałów. Czynności związane z układanie glazury wymagają pozycji lekko pochylonej, dlatego glazurnik musi być wytrzymały fizycznie.