fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Folie

Do okładzin stosuje się również folie, które są z:

– twardego i miękkiego PCW,

– poliizobutylenu,

– polietylenu (uprawnienia architektoniczne).

Grubości folii są następujące:

– twardy PCW – do 2 mm,

– poliizobutylen – 1,5-2 mm,

– polietylen – 0,03-0,2 mm.

Folie

Folie, których grubość wynosi 0,5-1 mm, wykorzystuje się do wykładania kanałów w budownictwie wodnym. Przykleja się je do podłoża klejem Butaprenem.

Folie grube najczęściej są wykładzinami chemoodpornymi zbiorników i innych wodnych budowli. Najczęściej stosowanymi okładzinami z tworzyw sztucznych są:

– laminaty melaminowe,

– płytki poliestrowe okładzinowe,

– tkaniny i papiery powlekane polichlorkiem winylu,

– twarde płyty pilśniowe laminowane,

– folie i płytki z polichlorku winylu (PCW).

Płyty laminowane

Płyty laminowane Unilam stosuje się w:

– kuchniach,

– pomieszczeniach sanitarnych,

– stołówkach.

Płyty tego typu są z zrobione z kilku warstw papieru. Papier ten jest nasycony żywicami syntetycznymi i prasowany na gorąco. Są one odporne na:

– tłuszcze,

– alkohol,

– benzynę,

– rozcieńczone kwasy i zasady,

– temperaturę do 100°C.

Płyty mocuje się do podłoża za pomocą wkrętów (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania). Można też je kleić na podkładzie z pasków filców. Używa się do tego kleju Butapren. Z kolei grubsze płyty mocuje się za pomocą wkrętów w kołki, które wcześniej osadzono w ścianie.

Płyty poliestrowe

Okładziny, które są z płyt poliestrowych można zastosować na podłożu z zaprawy:

– cementowej,

– cementowo-wapiennej,

– gipsowej.

Nie jest potrzebny podkład z filcu. Pod żadnym pozorem nie można ich stosować na tynku wapiennym. Płytki takie przykleja się klejem wodnym. Ich wadą jest przede wszystkim to, że są łatwopalne i wrażliwe na temperaturę.

Płyty pilśniowe laminowane lub lakierowane

Płyty pilśniowe laminowane lub lakierowane należy zamocować do podłoża identycznie jak płyty Unilam. Są one okładzinami dekoracyjnymi. Mogą być elementem wyposażenia i architektury wnętrz. Są wykonywane w momencie, kiedy zakończono wszystkie roboty wykończeniowe. Materiałami na taką okładzinę mogą być:

– deski strugane i profilowane,

– sklejka,

– płyty „Okal”,

– forniry,

– płyty pilśniowe twarde porowate,

– płyty paździerzowe.

Żeby zamocować okładziny, należy zastosować gwoździe i wkręty, które są zabezpieczone przed korozją lub są z metali kolorowych. Kolejną opcją na zamocowanie jest ich przyklejenie na klej. Czasami można również zastosować zaprawę cementowo-wapienną (materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne).

Boazerie

Boazerie stosuje się od bardzo wielu lat. Są to okładziny ściany, które powstają z politurowanych desek lub z płyt. Mocuje się ją najczęściej w bogato wyposażonych pomieszczeniach takich jak: gabinety, sale posiedzeń czy audytoria.

Nie są one mocowane bezpośrednio do ścian. Przytwierdza się je do szkieletu z drewnianych listew, które mocuje się do kołków, które są osadzone w ścianach. Do listew wkrętami przytwierdza się:

– deski kanelowane (specjalnie oprofilowane), które są łączone na wpust,

– płyty Okal,

– sklejkę,

– płyty paździerzowe,

– płyty pilśniowe twarde surowe lub laminowane.

Na stykach płyt mocuje się listwy. Na górnej krawędzi boazerii przytwierdza się oprofilowane listwy, które tworzą gzyms. Z kolei przy podłodze mocuje się listwy cokołowe.

Okładziny z drewna można stosować na całej wysokości ścian oraz na sufitach. Mogą one tworzyć kasetony lub inne elementy dekoracyjne.

Płyty pilśniowe miękkie perforowane

Płyty pilśniowe miękkie perforowane, które są pocięta na płytki i mają przycięte krawędzie wykorzystuje się jako:

– dekoracyjne wykładziny ścian i stropów,

– izolację przeciwdźwiękową pomieszczeń.

Takie płytki można malować farbami emulsyjnymi lub klejowymi (uprawnienia architektoniczne – egzamin). Jeżeli ściany nie są otynkowane, to można je zamocować wykorzystując zaprawę cementowo-wapienną lub obrzutkę. Bezpośrednio do podłoża z zaprawy cementowo-wapiennej lub gipsowej przykleja się za pomocą klejów syntetycznych:

– sklejkę,

– płyty Okal,

– płyty pilśniowe twarde.

Okładziny z fornirem

Dzięki okładzinom z forniru z drewna twardego na deskach z miękkiego drewna zapewniona jest większa odporność na ścieranie i rysowanie. Fornirem okleja się meble, które są wbudowane oraz boazerie. W przypadku większości sytuacji fornir polituruje się.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com