fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Elementy ceramiczne w budownictwie

Elementy ceramiczne w budownictwie

Wyroby ceramiczne powstają z odpowiedniej jakości gliny, która w różnych procesach technologicznych najpierw jest uzdatniana poprzez oczyszczenie i dodanie odpowiednich składników a następnie wypalana. Zależnie od tych procesów dzielimy ceramikę na kilka grup, których charakterystykę pokrótce przedstawię poniżej.

Ceramika budowlana – ściany

Ceramikę budowlaną wykorzystuje się do wznoszenia ścian. Ze względu na budowę można ją podzielić na drążoną oraz pełną. Powierzchnia otworów w wyrobach pełnych nie przekracza 15% – cegły pełne. Natomiast w wyrobach drążonych powierzchnia otworów zawiera się w granicach 15-60% – pustaki, cegły dziurawki i kratówki. Warto wspomnieć o wyrobach z ceramiki poryzowanej, czyli takiej, w której w procesie wypalania towarzyszy zjawisko wytworzenia się porów powstałych ze spalonej masy organicznej. Kolejnym rodzajem ceramiki budowlanej jest cegła klinkierowa, która wypalana jest w wyższej temperaturze. Poza walorem estetycznym ma ona lepsze właściwości hydroizolacyjne niż zwykła cegła.

Elementy ceramiczne – dachy

Ceramikę wykorzystuje się również do pokryć dachowych. Dachówki mogą być częściowo lub całkowicie pokryte szkliwem lub angobą aby wzmocnione były ich parametry hydroizolacyjne. Wyróżnia się ich wiele rodzajów, z których najpopularniejsze to: zakładkowe tłoczone, zakładkowe pasmowe, karpiówki, esówki, mnich i mniszka, marsylskie, holenderskie oraz dachówki o specjalnym przeznaczeniu takie jak: gąsiory, dachówki wietrznikowe oraz połówki dachówek.

Ceramika wykorzystywana do stropów

Wykorzystanie ceramiki w celach budowlanych na tym się nie kończy. Spotyka się ją  przy budowie stropów gęstożebrowych jako kształtki uniwersalne, kształtki do elementów ceramiczno-żelbetowych, belki nadprożowe, oraz pustaki wykorzystywane do budowy stropów typu Ackerman, Porotherm, Ceram, Fert jak i przewodów wentylacyjnych oraz pionów instalacyjnych. Niekiedy spotyka się również kształtki do skrzynek na rolety. Kolejnym miejscem, gdzie ceramika znalazła swoje zastosowanie jest wierzchnia warstwa fasadowa w ścianach trójwarstwowych.

Wnętrza obiektów

Ze względu na swoje wszechstronne  właściwości ceramikę spotyka się również we wnętrzach domów. Dawniej budowane były z niej piece kaflowe. Obecnie częściej spotyka się ją pod postacią płytek kamionkowych, klinkierowych czy gresowych. Które zależnie od swojej klasy ścieralności stosuje się na ścianach lub na podłogach. To jednak niejedyny sposób wykorzystania ceramiki we wnętrzach. W większości polskich domów znajduje się pod postacią umywalek i sedesów. A ze względu na właściwości antybakteryjne wykonuje się z niej kamionkowe instalacje kanalizacyjne.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com