Egzaminu dotyczącego uprawnień budowlanych w świetle przepisów
Niektóre zasady dotyczące egzaminu na uprawnienia budowlane ma zmienić nowa ustawa o inżynierach budowlanych i architektach. Polska Izba Inżynierów Budownictwa sugeruje, aby usunąć zapis o możliwości zwolnienia z egzaminu osób, które ukończyły studia wyższe na podstawie umowy, którą uczelnia posiada z samorządem zawodowym. Według Izby zapis ten jest przestarzały i nie ma obecnie takich uczelni, która chętnie podpisałaby taką umowę. Ponieważ uczelnie nie są w stanie przeprowadzić egzaminu na uprawnienia budowlane.
Dlatego sugerowane zapisy mają na celu wprowadzenie nadzoru patrona nad praktyką zawodową, która jest niezbędna do uzyskania uprawnień budowlanych. Polska Izba Inżynierów Budownictwa nalega, aby skonkretyzować kwestie dotyczące wymogów jakie powinien spełniać patron.(egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania)
Obecne wymogi są zbyt ogólne
Obecne zapisy dotyczące wymogów są zbyt ogólne. Polska Izba Inżynierów Budownictwa nalega, aby doprecyzować to, że patron powinien posiadać uprawnienia budowlane od co najmniej 5 lat. Dodatkowo zaznacza, że osoba patrona powinna wykonywać samodzielną funkcję na budowie i przy projektowaniu, przy praktyce zawodowej dla wszystkich rodzajów uprawnień. Ponieważ obecnie osoba patrona tyczy się praktyki projektowej, a według proponowanych przepisów będzie również dotyczyć praktyki projektowej i wykonawczej.(programy do uprawnień budowlanych)
Eksperci z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa jednogłośnie stwierdzają, że z ustawy powinien zniknąć zapis, który uznaje studencką praktykę zawodową. Ponieważ uczelnie wyższe nie są w stanie zapewnić odpowiedniej praktyki zawodowej pod kierunkiem osób, które mają uprawnienia budowlane. PIIB mówi również o ważności pozytywnych wyników egzaminu pisemnego – na dzień dzisiejszy są to 3 lata, jednak okres powinien trwać jedynie od sesji do sesji.(egzamin na uprawnienia architektoniczne)