Egzamin ustny na uprawnienia budowlane – opis
Ustna część egzaminu przeprowadza komisja, w skład której wchodzi od 3 do 5 osób. Składa się z przewodniczącego komisji, zastępcy i pozostałych członków zespołu. Każda z tych osób powinna posiadać wykształcenie wyższe techniczne i uprawnienia bez ograniczeń.( jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)
Jeden członek komisji powinien posiadać uprawnienia bez ograniczeń tej samej specjalności jaką wybrał egzaminowany. W komisji powinna być osoba z wykształceniem prawniczym. Godne uwagi jest to, że egzaminowany ma prawo korzystać z dokumentów udostępnionych przez komisję i z własnych przygotowanych aktów prawnych podczas egzaminu. Niektóre pytania obejmują akty prawne i należy być dobrze rozeznanym w poszukiwaniu ich w dokumentach.
Po wejściu do Sali egzaminacyjnej kandydat losuje swój zestaw pytań. W tym momencie należy poinformować komisję o posiadaniu przygotowanych aktów prawnych i zapytać o zgodę w ich korzystaniu. Na odpowiedź mamy dwadzieścia pięć minut. Czas egzaminu to godzina zegarowa. Egzamin jest przeprowadzany metodą płynną co oznacza, że jedna osoba jest odpytywana, a dwie kolejne przygotowują się.(programy do uprawnień budowlanych)
Rzetelne przygotowanie
Komisja wywołuje poszczególnych kandydatów. Mogą pojawiać się pytania dodatkowe, spoza zestawu, który wylosował egzaminowany. Wnioskując, warto przygotować się rzetelnie i spokojnie odpowiadać.
Każda otrzymuje od 0 do 5 punktów. Mogą pojawiać się pytania z zakresu praktyki. Jedno z pytań jest z części praktycznej, oznacza to, że należy wykonać zadanie projektowe i rozwiązać zagadnienie z przeprowadzenia budowy. Wszystko wiąże się ze specjalnością kandydata. Reasumując,wyniki egzaminu komisja podaje po przepytaniu całej grupy kandydatów.(egzamin ustny na uprawnienia budowlane)