W przypadku egzaminu ustnego naukę warto rozpocząć jak najwcześniej. Podczas praktyki zawodowej należy sumiennie wykonywać swoje obowiązki, jak również czerpać wiedzę od starszych kolegów. W ten sposób kandydat zdobędzie wiedzę i umiejętności niezbędne do zdania egzaminu ustnego. Istotnym elementem jest dokształcanie się we własnym zakresie (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). Pomocne będzie dokonywanie analiz dotyczących wykonywanych w danym momencie projektów lub robót budowlanych. Nie należy wstydzić się zadawania pytań i skorzystać z wiedzy patrona praktyk lub kierownika. Znaczna część pytań na egzaminie ustnym związana jest z praktyką, zatem nie wszystkie odpowiedzi można znaleźć w książkach.
Nauka aktów prawnych
Choć nauka aktów prawnych i przepisów może być trudna, to jednak jest niezbędna, aby zdać egzamin ustny. Warto zatem zacząć przygotowania z przepisów prawa stosunkowo szybko (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania).
Przede wszystkim naukę należy rozpocząć od czytania aktów prawnych dotyczących wybranej specjalności uprawnień budowlanych. Ze względu na fakt, iż izba wymaga znajomości wielu aktów, warto skupić się na przepisach dotyczących danej specjalności.
Kluczowa wiedza, która pozwoli na zdanie egzaminu zawarta jest w ustawie Prawa budowlanego. Istotnie, tę ustawę należy zgłębić w całości bez względu na wybraną specjalność. Należy pamiętać, aby uczyć się ze zrozumieniem, a nie czytać bezwiednie informacje (testy uprawnienia budowlane).
Które zagadnienia wystarczy przejrzeć?
W przeciwieństwie do ustawy Prawa budowlanego, którą kandydat musi bardzo dobrze znać, są zagadnienia niewymagające tak dużego zaangażowania. Tak jest w przypadku rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych (program z aktami na uprawnienia budowlane). Warto je jedynie przejrzeć i zapamiętać, co znajduje się w poszczególnych działach. Idealnym rozwiązaniem będzie przygotowanie spisu treści przepisów, który pozwoli na szybkie odnalezienie danej informacji na egzaminie.
Książki a praktyka zawodowa
Z pewnością optymalnym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch źródeł wiedzy. Niemniej jednak należy przyznać, iż nauka praktyki z książek może być trudna (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Warto natomiast zapoznać się z pewnymi zagadnieniami związanymi z daną specjalnością, opisanymi w książkach. Istotnie, takie działanie jest pomocne w przypadku, kiedy odbyta praktyka była ograniczona lub odbywała się tylko w jednym dziale budownictwa.
Należy pamiętać, że egzamin weryfikuje cały zakres znajomości wybranej specjalności. Dobrze zatem posiadać zarówno wiedzę praktyczną, jak i teoretyczną.