Drewno w budownictwie
Drewno w budownictwie
Drewno jest jednym z podstawowych materiałów w budownictwie, stosowanym od tysięcy lat. Dzięki swoim właściwościom, takimi jak lekkość i trwałość przy odpowiedniej impregnacji, ma szeroki wachlarz zastosowań na każdym etapie budowy.
Egzamin na uprawnienia budowlane to egzamin, który pomoże Ci pełnić samodzielną funkcję na budowie lub w biurze. Sprawdź jak uzyskać uprawnienia.
Podział drewna
Najogólniej drewno budowlane można podzielić na dwie podstawowe grupy :
- Drewno okrągłe – otrzymywane poprzez obrobienie i odcięcie sęków, gałęzi i kory równo z obwodem drzewa;
- Tarcicę – materiał przetarty z drewna okrągłego. Wyróżniamy tarcicę liściasta i iglastą.
Ponadto możemy wyodrębnić materiały drewniane jak i drewnopochodne,
Zastosowanie drewna w budownictwie
Na etapie budowy drewno znajduje zastosowanie jako:
- Szalunek przy wylewaniu fundamentów – z desek buduje się specjalne „koryta”, do których wlewa się cement
- Drewno konstrukcyjne:
- Więźby dachowe
- Belki
- Łaty
- Elementy podporowe
- Legary podłogowe
- Konstrukcje stropowe
- Ściany działowe i wieńcowe
Podłogi
Elementy podłogowe – podłogę powinna cechować dobra izolacyjność termiczna, trwałość, higieniczność i łatwość konserwacji oraz estetyczny wygląd. Z tego powodu rodzaj materiału powinien być dobrany według jego dominujących cech użytkowych zależnie od przeznaczenia pomieszczenia, w którym będzie ułożona podłoga. Ze znanych obecnie materiałów podłogowych, najlepszym materiałem użytkowym jest drewno, jednak ze względu na niedobór surowca drzewnego, układanie podłóg drewnianych jest ograniczone. Stosowane są więc zamiennie materiały drewnopodobne. Wśród materiałów podłogowych wyróżniamy:
Deski podłogowe (tarcica podłogowa) – ściśle układane obok siebie i trwale przybijane gwoździami do legarów podłogowych. Wykonywane z twardych i trwałych gatunków drzew, np. dębu;
Deszczułki posadzkowe lite (parkiet drewniany) – parkiet składa się z małowymiarowych deszczułek (klepek).
Płyty posadzki mozaikowej – Wykonuje się je z płyt składających się z zestawionych w kwadraty listewek (5 –8 sztuk).
Okładziny ścienne
Okładziny ścienne są to obicia ochronne ścian i elewacji, również o charakterze ozdobnym. Boazerie (okładziny ścienne) – mają za zadanie zabezpieczać ściany przed uszkodzeniami oraz zdobić wnętrze. Konstrukcja okładzin może być różna. Wyróżnia się boazerie:
- Deskową – wykonana z odpowiednio obrobionych desek z drewna litego. Wilgotność drewna tych desek, jeśli boazeria jest przeznaczona do wnętrz mieszkalnych, powinna wynosić ok. 10%.
- Ramowo – płycinową – Wykonuje się ją podobnie jak elementy mebli (boki, drzwi) o tej samej Pewną odmianę tej boazerii stanowią elementy okleinowane, na które nakleja się ozdobne, profilowane listwy imitujące płyciny. Jest to boazeria bardzo pracochłonna, ale daje niepowtarzalne efekty wizualne.
- Płytowa – wykonywana z płyt wiórowych lub paździerzowych, oklejanych sztuczną lub naturalną okleiną, która imituje rysunek drewna.
Stolarka
- Drzwi
- Stolarka okienna
- Elementy wykończeniowe (ozdobne)
Przy każdym zastosowaniu drewna, jako materiał budowlany należy pamiętać o odpowiedniej obróbce oraz impregnacji, aby jak najlepiej wykorzystać właściwości tego wszechstronnego materiału, a jednocześnie zminimalizować ryzyko uszkodzeń i awarii, spowodowanych nieumiejętnym wykorzystaniem tego surowca. Odpowiednia impregnacja i izolacja pozwala zmaksymalizować korzyści płynące z wykorzystania materiałów drewnianych jak i drewnopochodnych.