fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Drewno w budownictwie

Drewno jest jednym z podstawowych materiałów w budownictwie, stosowanym od tysięcy lat.  Dzięki swoim właściwościom, takimi jak lekkość i trwałość przy odpowiedniej impregnacji, ma szeroki wachlarz zastosowań na każdym etapie budowy.

Egzamin na uprawnienia budowlane to egzamin, który pomoże Ci pełnić samodzielną funkcję na budowie lub w biurze. Sprawdź jak uzyskać uprawnienia.

Podział drewna

Najogólniej drewno budowlane można podzielić na dwie podstawowe grupy :

 • Drewno okrągłe – otrzymywane poprzez obrobienie i odcięcie sęków, gałęzi i kory równo z obwodem drzewa;
 • Tarcicę – materiał przetarty z drewna okrągłego. Wyróżniamy tarcicę liściasta i iglastą.

Ponadto możemy wyodrębnić materiały drewniane jak i drewnopochodne,

Zastosowanie drewna w budownictwie

Na etapie budowy drewno znajduje zastosowanie jako:

 • Szalunek przy wylewaniu fundamentów – z desek buduje się specjalne „koryta”, do których wlewa się cement
 • Drewno konstrukcyjne:
 • Więźby dachowe
 • Belki
 • Łaty
 • Elementy podporowe
 • Legary podłogowe
 • Konstrukcje stropowe
 • Ściany działowe i wieńcowe

Podłogi

Elementy podłogowe – podłogę powinna cechować dobra izolacyjność termiczna, trwałość, higieniczność  i  łatwość konserwacji   oraz   estetyczny   wygląd. Z  tego  powodu  rodzaj  materiału powinien   być   dobrany   według   jego dominujących  cech  użytkowych  zależnie  od przeznaczenia     pomieszczenia,     w     którym będzie ułożona podłoga. Ze znanych obecnie materiałów    podłogowych,    najlepszym materiałem użytkowym jest drewno, jednak ze względu  na niedobór surowca drzewnego, układanie podłóg drewnianych jest ograniczone. Stosowane są więc zamiennie materiały drewnopodobne. Wśród materiałów podłogowych wyróżniamy:

Deski podłogowe (tarcica podłogowa) – ściśle układane obok siebie i trwale przybijane gwoździami do legarów podłogowych. Wykonywane z twardych i trwałych gatunków drzew, np. dębu;

Deszczułki posadzkowe lite (parkiet drewniany) – parkiet składa się z małowymiarowych deszczułek (klepek).

Płyty posadzki mozaikowej – Wykonuje się  je  z  płyt  składających  się  z zestawionych   w   kwadraty   listewek   (5 –8 sztuk).

Okładziny ścienne

Okładziny ścienne są to obicia ochronne ścian i elewacji, również o charakterze ozdobnym. Boazerie (okładziny ścienne) – mają za  zadanie  zabezpieczać ściany  przed  uszkodzeniami  oraz  zdobić wnętrze. Konstrukcja okładzin może być różna. Wyróżnia  się  boazerie:

 • Deskową – wykonana z odpowiednio obrobionych desek z drewna litego. Wilgotność drewna tych  desek,  jeśli  boazeria  jest przeznaczona   do   wnętrz   mieszkalnych, powinna wynosić ok. 10%.
 • Ramowo – płycinową – Wykonuje się ją podobnie jak elementy mebli (boki, drzwi)  o  tej  samej    Pewną odmianę tej boazerii stanowią elementy okleinowane,  na  które  nakleja  się  ozdobne, profilowane  listwy  imitujące  płyciny. Jest to boazeria bardzo pracochłonna, ale daje niepowtarzalne efekty wizualne.
 • Płytowa – wykonywana z płyt wiórowych lub paździerzowych, oklejanych sztuczną lub  naturalną  okleiną,  która  imituje rysunek drewna.

Stolarka

 • Drzwi
 • Stolarka okienna
 • Elementy wykończeniowe (ozdobne)

Przy każdym zastosowaniu drewna, jako materiał budowlany należy pamiętać o odpowiedniej obróbce oraz impregnacji, aby jak najlepiej wykorzystać właściwości tego wszechstronnego materiału, a jednocześnie zminimalizować ryzyko uszkodzeń i awarii, spowodowanych nieumiejętnym wykorzystaniem tego surowca. Odpowiednia impregnacja i izolacja pozwala zmaksymalizować korzyści płynące z wykorzystania materiałów drewnianych jak i drewnopochodnych.

Drewno stosowane w budownictwie

Drewno to materiał niezbędny na placu budowy. Mimo że dawno wyszedł z mody ze względu na jego ograniczenia i gdybyśmy chcieli go użyć do tworzenia rzeczy jak te, które zrobione są z betonu to wytrzymałość takiej konstrukcji byłaby nieporównywalnie gorsza.

drewno w budownictwie
drewno w budownictwie

Zalety drewna budowlanego

Głównymi zaletami drewna jest to że jest ono surowcem naturalnym i ekologicznym, w dodatku jest dość wytrzymałe w stosunku do swojego ciężaru.  Materiał ten uzyskiwany jest ze ściętych drzew, takie drzewa odpowiednio się przerabia. Po przeróbce materiał otrzymuje różne właściwości. W zależności od tego jak obrobimy ścięte drzewo możemy uzyskać materiał używany w różnych miejscach. Mogą to być zwykłe deski które wykorzystamy przy deskowaniu, lub do wyłożenia podłogi w rusztowaniach, czy po innej obróbce takie więźby dachowe, belki, łaty przy konstrukcji dachów. Przenosząc się z placu budowy do magazynów z materiałami budowlanymi, będzie nam łatwo zauważyć jak bardzo ważną rolę odgrywa tam drewno. Wykorzystywane do składowania palety czy też różnego rodzaju skrzynie zrobione z płyt OSB, sklejki czy też płyt pilśniowych. Na zachodzie zaś bardzo popularne ze względów warunków atmosferycznych, popularne są domy szkieletowe z drewna. Dom taki jest tani i szybki w skonstruowaniu.

Reklama

Egzamin na uprawnienia budowlane odbywa się dwa razy w roku. W sesji wiosennej i jesiennej. Organizowany jest jednocześnie w każdym województwie w Polsce. Za przeprowadzenie egzaminu na uprawnienia budowlane odpowiedzialna jest Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.

Egzamin dzieli się na dwie części. Pierwsza to egzamin pisemny. Druga natomiast to egzamin ustny. Egzamin pisemny prowadzi się w formie testu z trzema odpowiedziami, wśród których tylko jedna odpowiedź jest poprawna. Druga część to egzamin ustny. Tu kandydat losuje pytania na które musi udzielić ustnej odpowiedzi przed komisją.

W przygotowaniach do egzaminu pomagają materiały przygotowane przez serwis uprawnienia-budowlane.com.

Są to miedzy innymi:

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com