fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Dom parterowy czy piętrowy

Jaki dom wybudować -parterowy czy piętrowy?

Domy parterowe, jak również piętrowe mają swoje zalety. Wszystko zależy od upodobań inwestora,  jak również jego możliwości finansowych, a także w zależności od wielkości i położenia działki. (testy uprawnienia architektoniczne)

Dom parterowy
Dom parterowy

Domy parterowe

Domy parterowe są tańsze w budowie, jeżeli posiadają niedużą powierzchnię użytkową około 150 metrów kwadratowych. Oczywiście wszystko jest uzależnione również od działki, jeżeli działka jest dość spora, spokojnie możemy pokusić się o ten typ domu.

Większe powierzchnie domów parterowych wiążą się z  sporą powierzchnią dachu, tym samym ponosimy większe koszty. W domach parterowych nie musimy inwestować w schody co jest również sporą oszczędnością. (testy 2019 uprawnienia)

Domy piętrowe

W Polsce bardzo często widujemy domy piętrowe, są one codziennością, taka zabudowa wynika między innymi z wielkości działki. Jeżeli mamy niewielkie działki, musimy zdecydować się jednak na dom piętrowy, w którym umieścimy większą ilość pokoi oraz innych pomieszczeń.

Posiadając nawet naprawdę niewielką działkę, możemy spokojnie  zbudować duży dom, jednakże w zabudowie piętrowej. W przypadku nowoczesnych domów piętrowych najczęściej na dole znajduje się salon, łazienka, kuchnia, jadalnia, ewentualnie mały pokój gościnny. Na tym samym poziomie umieszcza się również garaż, często kotłownię. Na piętrze znajdują się sypialnie i np. garderoba. Tym sposobem została oddzielona sfera dzienna od sfery sypialnej. Budowa domów piętrowych wiąże się również z nierównymi terenami, wiele działek zwłaszcza na południu Polski nie jest idealnie równa, często znajdują się na niej duże spady terenu. W tym celu często wykorzystuje się budowę piwnic, które pozwalają uzyskać dodatkową powierzchnię i zniwelować koszty związane z równaniem terenu. (program na uprawnienia architektoniczne)

W  przypadku domów parterowych i piętrowych niewątpliwie dom parterowy może być bardziej użyteczny dla osób starszych i małych dzieci, nie ma tutaj bowiem schodów, które stwarzają niebezpieczeństwo np. dla małych dzieci. W przypadku osób starszych, które nie mogą pokonywać schodów, stanowią one barierę i często oddzielają od pozostałych członków rodziny, którzy częściej przebywają na piętrze, tak więc domy parterowe są polecane bardziej dla osób starszych, które mogą mieć problem z poruszaniem się, a także dla osób niepełnosprawnych. (program uprawnienia architektoniczne)

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com