Do czego potrzebne są uprawnienia budowlane
Jeśli chcemy pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, posiadanie uprawnień budowlanych jest absolutną koniecznością. Okręgowa Izba Architektów i Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa to instytucje nadające takie kwalifikacje. Osoba posiadająca uprawnienia budowlane ma wiele możliwości. Jedną z nich jest ocenianie zjawisk technologicznych i rozwiązywanie wszelkich zagwozdek architektonicznych, technicznych lub organizacyjne dotyczące budowania czy projektowania budynków. Oczywiści trzeba wiedzieć, że ten zawód wiąże się z odpowiedzialnością zawodową w przypadku popełnienia jakiegokolwiek błędy czy uchybienia. (program do egzaminu na komputer)
Projektant i inżynier budownictwa są w grupie tak zwanych zawodów zaufania społecznego. Z tego względu, że każda osoba korzystająca z stworzonych budynków ufa, że można się po nich poruszać czy też przebywać w nich bezpiecznie. Dlatego właśnie zdobycie uprawnień budowlanych nie jest takie proste. Trzeba spełnić trzy ważne warunki by dostać takie kwalifikacje. Czyli mieć odpowiednie wykształcenie, odbyć praktykę zawodową i zdać egzamin. (testy 2019 uprawnienia)
Dokumentacja praktyki zawodowej
Jeśli myślimy o uprawnieniach budowlanych bez ograniczeń, konieczne jest wykształcenie wyższe. Zawsze najlepiej jest wybrać kierunek odpowiedni wybranej przez nas specjalności, ale czasami wystarczy kierunek pokrewny. Spis wszystkich kierunków odpowiednich i pokrewnych znajdziemy w rozporządzeniu o samodzielnych funkcjach technicznych. (program przygotowujący do uprawnień)
Odnośnie praktyki zawodowej, największą rolę odgrywa czas jej trwania i zakres obowiązków. Każdy kandydat musi brać czynny udział w tworzeniu projektów lub pełnieniu funkcji technicznych, pod koniecznym nadzorem osoby z uprawnieniami budowlanymi w specjalności tej samej co praktykant. Oczywiście niezwykle istotny jest sam egzamin. To od niego zależy czy zostaną nam przyznane uprawnienia oraz czy zostaniemy wpisani do centralnego rejestru i staniemy się członkami odpowiedniej miejscowo okręgowej izby inżynierów budownictwa. (egzamin na uprawnienia budowlane)