fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czy elektrownie wiatrowe są szansą na prąd ekologiczny?

Rosnące zanieczyszczenia powietrza i wymogi redukcji emisji spalin przez Unię Europejską wymuszają konieczność odnajdywania rozwiązań, które zniwelują zanieczyszczenie atmosfery i zapewnią produkcję energii elektrycznej. Do takich rozwiązań należą elektrownie wiatrowe. Warto pamiętać, że lokalizacja inwestycji w turbiny wiatrowe powinna spełniać prawne wymogi.( jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Elektrownie wiatrowe

Najważniejszym wymogiem jest zachowanie ekologii. Elektrownie wiatrowe nalezą do  tak zwanych odnawialnych źródeł energii. Praca tych elektrowni polega na produkowaniu prądu przez napędzane siłą wiatru turbiny. Nie używając przy tym paliwa kopalnego – czyli jest zatem ekologicznie. Dlatego lokalizacji inwestycji również powinna być ekologiczna. Nie można budować farm wiatrowych w obszarze chronionym i w jego bezpośrednim otoczeniu. Do takich miejsc należą rezerwaty, parki narodowe i stanowiska prac archeologicznych.(akty zgodnie z wykazem Izby Architektów)

Odpowiednie miejsca

Ważnym aspektem jest to, aby zachować odpowiednią odległość od zabudowań mieszkalnych. Także od dróg, torów kolejowych i lotnisk.  Ponieważ praca turbin wywołuje spory hałas. Dlatego odległość ta nie może być mniejsza niż trzykrotność średnicy turbiny, jeśli jest ona ustawiona w orientacji prostopadłej do kierunku dominującego wiatru i co najmniej dwukrotnej średnicy przy ustawieniu równoległym.( testy uprawnienia architektoniczne)

Istotny jest też dostęp do elektrowni. Lokalizacja powinna uwzględniać obecność punktu odbioru wytwarzanego prądu. Dlatego w pobliżu farmy wiatrowej powinna znajdować się sieć elektryczna, która przyjmie i przetransportuje dalej wytworzoną elektryczną energię.  

Ważnym aspektem jest też sytuacja gruntów polskich. Dzięki elektrowni wiatrowej mamy ekologiczny prąd. Jednak możliwości lokalizacyjne są ograniczone poprzez ich masową budowę. Zważając na wszystkie zapisy o terenach chronionych i warunkach odległościowych i szlaków komunikacyjnych, zaledwie 10% polskich gruntów nadaje się na budowę farm wiatrowych.(program na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com