fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Obciążniki hydrauliczne

Obciążniki hydrauliczne mają taką konstrukcję, że możliwy jest ich montaż w obojętnie jakim ustawieniu (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne).

Aby móc w racjonalny sposób wykorzystać roboczy skok tłoka, powstała możliwość domontowywania przedłużaczy i regulacji ich długości. Długość reguluje się na skutek wkręcania lub wykręcania.

Jeżeli realizowane będą obciążenia dynamiczne, to do układu można wmontować pulsator.

Obciążniki hydrauliczne produkuje się przede wszystkim po to, żeby móc przenosić różne siły. Przykładowo firma VEB Werkstoffpriifmaschinen Leipzig posiada w swojej ofercie obciążniki 10, 20, 40, 60 i 100 T. Z kolei szwajcarska firma A. J. Amsler produkuje obciążniki 1, 2,5, 5, 10, 25 i 50 T.

Czujniki zegarowe
Czujniki zegarowe

Przyrządy pomiarowe

Podczas przeprowadzania badań wytrzymałościowych konieczne jest dokonywanie wielu pomiarów. Dotyczy to m.in.:

– przemieszczeń,

– odkształceń,

– sił,

– częstości,

– amplitudy drgań.

Aby przeprowadzenie pomiarów tego typu było możliwe, należy wykorzystać szereg różnorodnych mniej lub bardziej skomplikowanych przyrządów. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że wszystkie przyrządy pomiarowe należy sprawdzać:

– okresowo,

– wtedy, kiedy istnieje podejrzenie, że pracują wadliwie (uprawnienia architektoniczne – egzamin).

Przyrządy pomiarowe mogą sprawdzać:

– agendy CUJM,

– firmy we własnym zakresie za pomocą specjalnie czułych urządzeń kontrolnych lub wzorcowych.

W zależności od przewidywanych wartości przemieszczeń i żądanej dokładności pomiaru stosuje się różne przyrządy lub urządzenia. Do pomiaru liniowych przemieszczeń elementów lub całych konstrukcji korzysta się z bardzo dokładnych niwelatorów i teodolitów. Dzięki metodom geodezyjnym dokonuje się pomiary znacznych przemieszczeń aż do momentu zniszczenia konstrukcji.

Czujniki zegarowe

Czujniki zegarowe są najbardziej popularnymi przyrządami do pomiaru przemieszczeń liniowych. Dotyczy to i warunków polowych, i laboratoryjnych (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Czujniki zegarowe produkuje się dla kilku zakresów pomiarowych. Zakres pomiaru zależy od wartości działki elementarnej skali czujnika. Firma Huggenberger posiada w swojej ofercie czujniki zegarowe o zakresie 5 mm i działce elementarnej 0,001 mm aż do zakresu 50 mm przy działce elementarnej 0,05 mm. W Polsce produkuje się czujniki o działce elementarnej 0,01 mm i zakresie 10 mm.

Biorąc pod uwagę rodzaj badań i typ badanej konstrukcji czujniki zegarowe, należy łączyć je z odpowiednim wyposażeniem. W skład tego wyposażenia wchodzą m.in.:

– specjalne podstawki,

– uchwyty,

– statywy.

Dzięki nim możliwe jest ustawienie czujnika w różnych pozycjach.

W sytuacji, kiedy konieczne jest dokonanie pomiaru przemieszczeń liniowych odpowiednich punktów elementów konstrukcji inżynierskich, a nie ma odpowiednich pomostów dla ustawienia czujników przy ich bezpośrednim kontakcie z konstrukcją, konieczne jest skorzystanie z poniższego rozwiązania.

Z punktu A, którego pionowe przesunięcie chce się pomierzyć, opuszcza się drut o średnicy 0,2-0,3 mm. Łączy się on z trzpieniem mierniczym czujnika. Następnie przechodzi on dalej. Drut ten obciąża się na końcu ciężarkiem. Jego waga wynosi ok. 0,5 kg. Dzięki temu ciężarowi możliwe jest wykonanie wstępnego naciągu drutu oraz utrzymanie łączności punktu pomiarowego A z trzpieniem mierniczym.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że pomiary przeprowadza się przy stałej temperaturze. Dzięki temu można uniknąć błędów, które są spowodowane:

– zmianą długości drutu od zmian temperatury,

– wpływem temperatury na wielkość przemieszczeń.

W sytuacji, kiedy pomiar dokonuje się przy bezpośrednim kontakcie trzpienia czujnika zegarowego z punktem pomiarowym, konieczne jest:

– dokładne oczyszczenie powierzchni badanego elementu,

– przyklejenie do powierzchni elementu szklanej płytki i dopiero po tym doprowadzić koniec trzpienia mierniczego czujnika.

Więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu!

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com