fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Projekt budowlany powinien zawierać dwie części: projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt zagospodarowania terenu. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Jedną z najważniejszych części jest projekt architektoniczno-budowlany. Dokumenty zawarte w nim posiadają informacje na temat powstawania nowego, stawianego domu. Znajduje się tutaj między innymi powierzchnia netto budynku, kubatura ogrzewania i pozbawiona ogrzewania, powierzchnia poszczególnych pomieszczeń. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Można by wydzielić trzy części w projekcie architektoniczno-budowlany, najpierw to część architektoniczna zawierająca rzuty parteru i pozostałych kondygnacji, rzuty więźby dachowej, aksonometria więźby dachowej, rzut dachu w przekroju, elewacje, zestawienia stolarki okiennej i drzwiowej. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)

Kolejną jest część konstrukcyjna, która zawiera obliczenia statyczno – wytrzymałościowe, rzuty fundamentów i płyt styropianowych w skali 1:50, rysunki detali konstrukcyjnych.

Ostatnia część instalacyjna, która zawiera rysunki z rozmieszczeniem elementów instalacji wodno-kanalizacyjnych i gazowych, elektrycznej oraz centralnego ogrzewania wraz z opisem zastosowania rozwiązań. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Znajdują się w nim również informacje przedstawione w postaci rysunków, wszystkich poziomów domów, charakterystyka elewacji, rysunki instalacji wewnętrznych oraz przekroje miejsc charakterystycznych między innymi schodów.

W przypadku części opisowej dotyczy ona konstrukcji domu, posadowienia budynku, układu i rozmieszczenia poszczególnych instalacji, użyte do budowy materiały, kategoria geotechniczna. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Projekt zagospodarowania terenu

Projekt zagospodarowania terenu zawiera rysunki ukazujące plan zagospodarowania działki wraz z otoczeniem w wyznaczonych odgórnie granicach. Tutaj znajdziemy również wszystkie parametry, które określają rozmieszczenie domu i innych obiektów na działce.

Dane, które zawarte są tutaj, całkowita powierzchnia działki, rozmiaru, usytuowanie budynku, obecność elementów rozgraniczających np. ulica, dojazdy, chodniki, odległość, poszczególnych obiektów względem granic działki, rozmieszczenie poszczególnych obiektów w granicach działki oraz rozmieszczenie elementów infrastruktury.

Plan zagospodarowania terenu zazwyczaj występuje w formie zbiorczej, posiada jeden rysunek, który obejmuje szczegóły dotyczące domu ale też uzbrojone działki. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)



Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com