Ciężkie osłonowe ściany – jak je wytwarzano?
Ściany, których konstrukcja była podobna do ciężkich osłonowych ścian, były m.in. zaprojektowane w budynku o systemie PBU-63. Montowano je w zakładach produkcyjnych poprzez połączenie dwóch łączonych elementów za pomocą stalówkowych złącz, ponieważ nie można było uzyskać prefabrykatu, którego szerokość była równa szerokości izby i wysokości jednej kondygnacji. Ściany wykonywane były beztynkowo. Od zewnątrz stosowano powłokę z cementowo – lateksowej farby albo powłoki z amidonu (uprawnienia budowlane).
Technologiczne trudności w wykonaniu ciężkich osłonowych ścian
W Polsce podczas produkcji tego rodzaju płyt napotyka się często na znaczne technologiczne trudności (testy uprawnienia budowlane). W związku z tym upłynie jeszcze wiele czasu zanim znajdą one zastosowanie na placach budowy bez ujawniania wszelkich usterek dopiero w czasie eksploatacji budynku, np. ujawnienie usterek podczas wykańczania powierzchni zewnętrznych ścian. Dobre w stosowaniu są ściany jednorodne z betonów na lekkich kruszywach. Są one wykonywane m.in. z betonu perlitowego, keramzytowego czy pumeksowego. Zbrojenie w takich ścianach jest stosowane wyłącznie na obwodzie okiennym.
Doświadczalne budynki
W budynku doświadczalnym na Służewcu w Warszawie o serii WPP-60 „Osiedle Prototypów” zastosowano poniższe rozwiązanie. W ścianach nie wykonano paroszczelnej izolacji pomiędzy ścianką z gipsowych dyli a styropianem. To przyczynia się do procesów zawilgocenia pianobetonu. Jeżeli spoiny w styropianie zaleje się klejową masą i przykryje paskami wykonanymi z foli PCW o szerokości 8 cm, można w takim wypadku nie stosować paroszczelnej warstwy. Do wad obu tych ścian jest to, że podczas prac budowlanych należy stosować mokre procesy (program egzamin uprawnienia 2021).
Ile wynosi zużycie stali na m² ściany?
Zużycie stali ma wartość 1,75 kG/m² ściany. Jeżeli dojdzie w kraju do zwiększenia produkcyjnego lekkich kruszyw, takie ściany będą mieć coraz większe zastosowanie w branży budowlanej. W radzieckim czy francuskim budownictwie można spotkać za to ściany warstwowe osłonowe, które mają nośną żelbetową płytę. Jednak takie rozwiązanie przy naszym klimacie musi zostać przekonstruowane w związku z termicznymi mostkami. Taki rodzaj ścian można zobaczyć w budynku w Warszawie na ulicy Pasteura 4 (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Wykonano go z prefabrykatów o wymiarze 1,0×1,6 m.
Płyty żebrowe panwiowe
Chcąc stosować panwiowe żebrowe płyty należy pamiętać, że od widocznej strony można zastosować na nich tynk oraz pokryć je emulsyjną farbą typu Polmit albo farbą butadieno-styrenową. Spoiny natomiast muszą zostać uszczelnione przy pomocy fugowego kitu. Dobrym kitem będzie Polkit.