fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Cięcie prętów zbrojenia

Pręty zbrojenia z reguły tnie się mechanicznie (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane). Urządzenia ręczne wykorzystywane są w sytuacji, kiedy są małe ilości stali. Żeby móc ciąć stal zbrojeniową, najczęściej wykorzystuje się do tego poniższych rodzajów nożyc:

– ręczne,

– mechaniczne,

– o napędzie hydraulicznym.

Nożyce ręczne wykorzystuje się, żeby ciąć pręty zbrojeniowe, które mają średnicę do 20 mm. Są one używane w sytuacjach, kiedy jest niewielka ilość prac zbrojarskich.

Nożyce mechaniczne zbudowane są z:

– silnika elektrycznego,

– przekładni,

– noży: ruchomego i nieruchomego, który jest osadzony w korpusie.

Cięcie prętów zbrojenia
Cięcie prętów zbrojenia

Nóż ruchomy mocuje się do korbowodu, który jest przesuwany przez wał korbowy. Bezwładność koła zamachowego zapewnia odpowiednią wartość siły tnącej.

Te pręty, które należy przeciąć, wkłada się pomiędzy noże wtedy, kiedy koło zamachowe będzie pracowało na odpowiednich obrotach. Żeby cięcia były czyste, noże muszą być ostre (egzamin na uprawnienia budowlane). Pomiędzy nożem ruchomym oraz nieruchomym powinien być luz, który powinien mieć od 0,5 mm do 1 mm. Dzięki tym nożom można przecinać pręty zbrojeniowe, które są ze stali węglowej zwykłej jakości i ma średnice od 6 mm do 40 mm.

Nożyce o napędzie hydraulicznym charakteryzują się poniższymi zaletami:

– większa sprawność od nożyc o napędzie elektromechanicznym,

– są zwarte w budowie,

– pracują stosunkowo cicho.

Najczęściej są razem z giętarkami w postaci jednego urządzenia. Napęd hydrauliczny pozwala na cięcie stali, która ma średnicę do 50 mm. Mogą one ciąć od 5 do 30 razy na minutę w zależności od średnicy ciętej stali.

Gięcie stali zbrojeniowej

Celem gięcia stali zbrojeniowej jest odpowiednie ukształtowanie zgodne z projektem. Dopuszcza się ręczne gięcie. Z reguły ma to miejsce na niewielkich budowach lub przy robotach remontowych.

Mechaniczne gięcie następuje w maszynach – tzw. giętarkach. Pręty, które mają małe średnice można wyginać po kilka jednocześnie. Tarcze gnące giętarek charakteryzują się kilkoma prędkościami obrotowymi. Dostosowuje się je do średnicy giętych prętów (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne). Pręty gnie się zgodnie ze schematem. Proces gięcia wygląda następująco:

– pręt lub wiązkę prętów wkłada się między trzpień centralny, który jest umiejscowiony osiowo na wale napędowym tarczy obrotowej, i trzpienie gnące,

– naciska się pedał, który włącza silnik,

– uruchamia się tarczę z prędkością od 3 do 14 obrotów na minutę,

– trzpień gnący obraca się wokół osi trzpienia centralnego i wygina pręt w żądany kształt, przy czym przestawne trzpienie oporowe umieszczone na stole maszyny uniemożliwiają obrót samego pręta,

– po zagięciu pręta tarcza obrotowa wraca automatycznie do swego położenia wyjściowego.

Automat POLYBEND PBC 2-20

Coraz częściej produkcja elementów zbrojenia odbywa się poza placem budowy, w stałych zakładach wytwórczych. Zaletami tego rozwiązania są:

– skrócenie cyklu realizacji budowy,

– zapewnienie lepszej jakości produkowanych elementów,

– zmniejszenie odpadów,

– większe bezpieczeństwo pracy.

W zakładach, które produkują elementy zbrojenia w postaci półfabrykatów i prefabrykatów, coraz częściej stosuje się automaty. Zadaniem człowieka jest wówczas sterowanie procesami oraz kontrolowaniem ich (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne). Automat POLYBEND PBC 2-20 pracuje w następujący sposób:

– najpierw stal w kręgach prostuje w dwóch płaszczyznach,

– następnie tnie stal nożycami o napędzie hydraulicznym,

– kształtuje pręty zgodnie z projektem.

Posiada on dwie głowice:

– do wytwarzania strzemion,

– do dwustronnego gięcia prętów zbrojeniowych.

W tym automacie obrabia się pojedyncze druty, które mają średnicę do 20 mm oraz podwójne druty o średnicy do 16 mm. Kąt gięcia prętów wynosi ± 190°, a dokładność gięcia wynosi + 1°. W automacie znajduje się układ sterujący oparty na bazie przemysłowego komputera PC z systemem operacyjnym Windows. Dzięki foliowanej klawiaturze można wprowadzić dane, a na monitorze widać wizualizację kształtu zaprojektowanego elementu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com