fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Warunki określające nasze możliwości

Usytuowanie budynku na działce niestety nie jest dowolne. Przepisy prawa budowlanego oraz warunki zabudowy potrafią być sporym ograniczeniem i uprzykrzyć życie budującemu dom. Nie taki jednak był cel wprowadzania określonych przepisów. Konkretne warunki wprowadzono dla dobra ogółu, przede wszystkim po to, aby potocznie mówiąc nikt nie zaglądał sobie w okna. W tym wpisie skupimy się na tym, jak powinno wyglądać budowanie nad i pod ziemią, aby było ono zgodne z prawem. (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane)

Budowanie nad i pod ziemią – prawidłowe umiejscowienie

Informacje dotyczące prawidłowego umiejscowienia budynku odnajdziemy w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych, którym muszą odpowiadać budynki. Odgórnie ustalono między innymi odległość od granicy działki, której budynek nie powinien przekroczyć. Wynosi ona 3 metry dla ścian bez otworów oraz 4 metry dla ścian z otworami (liczą się również okna dachowe). Do wyjątków zalicza się takie elementy jak schody zewnętrzne, balkony, okapy czy gzymsy. One z kolei nie powinny przekroczyć odległości 1,5 metra od granicy działki. Taki odstęp powinien zapewnić poczucie prywatności w sąsiadujących ze sobą domostwach. (testy uprawnienia budowlane)

Budowanie nad i pod ziemią – kondygnacja podziemna a budownictwo jednorodzinne

Obecnie można też budować uwzględniając kondygnację podziemną. Kondygnacją podziemną nazywamy taką, która jest zagłębiona poniżej poziomu terenu, do którego przylega i jest minimum w połowie wysokości w świetle. To także definicja dla każdej kolejnej kondygnacji, która pod nią następuje. Wśród nowego budownictwa jednorodzinnego rzadko kiedy spotyka się kondygnacje podziemne, choć oczywiście zdarzają się domy z piwnicami czy kotłowniami pod ziemią. Oszczędza się w ten sposób cenną powierzchnię naziemną. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Budowanie nad i pod ziemią – budynki wielorodzinne i użyteczności publicznej

Budowanie podziemne coraz częściej wykorzystuje się w budynkach wielomieszkaniowych lub użyteczności publicznej. Takie kondygnacje stanowią bowiem parkingi podziemne. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, ponieważ rokrocznie przybywa samochodów przy niewystarczającej ilości miejsc parkingowych. Z tego względu już na samym początku prac nad projektem i budową budynku działa się w kierunku zapewnienia zmotoryzowanym odpowiedniej ilości miejsc do zaparkowania. (program na uprawnienia budowlane w wersji android)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com