fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Budowa obiektu mieszkalnego

Pojęcia związane z przebiegiem procesu budowy obiektu mieszkalnego

Budowa domu lub innego obiektu budowlanego to dość skomplikowane przedsięwzięcie. Pod uwagę wziąć należy szereg różnych ważnych czynników. Niezbędny element procesu budowy każdej konstrukcji stanowi wykonanie projektu. Jego końcowy efekt w największej mierze zależy od inwestora. Inwestor zobligowany jest tym samym do posiadania podstawowej wiedzy budowlanej, która pozwoli mu na ocenę dobrego projektu pod kątem wygody użytkowania i bezpieczeństwa obiektu. ( program do egzaminu na uprawnienia na komputer )

Budynek mieszkalny – na co zwrócić uwagę podczas jego budowy?

Przy projektowaniu budynku mieszkalnego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo. Nieodzownym elementem tego bezpieczeństwa jest dymoszczelność budowanego obiektu. Skończony budynek, a właściwie jego elementy konstrukcyjne muszą wykazywać się właściwością zatrzymywania przenikaniu dymu oraz innych niebezpiecznych substancji gazowych do wnętrza domu. Jest to niezmiernie ważne w celu zapewnienia ochrony od skutków działania tych groźnych czynników i ich wpływu na osoby w nim mieszkające. ( testy uprawnienia budowlane)

Każdy z surowców, jakie wykorzystuje się do stawienia ścianek działowych czy oddzielenia pomieszczeń, wykazuje działanie dymoszczelne. Aby sprawdzić, w jakim stopniu tworzywo chroni wnętrze przed przenikaniem dymu oraz innych gazów, należy zwrócić uwagę na klasę danego materiału. Do większej nieprzepuszczalności wyżej wymienionych substancji w dużym stopniu przyczynić się może również wybór drzwi. Także i w tym wypadku duży nacisk położyć należy na ich klasę oraz jakość.

Od czego zależy klasa dymoszczelności?

Budowany obiekt powinien cechować się jak największą właściwością dymoszczelną. W tym celu należy przyłożyć wagę do kompatybilności rozwiązań dymoszczelnych z innymi rozwiązaniami wykorzystanymi w konstrukcji. Owo inne rozwiązanie stanowią między innymi przegrody komunikacyjne. Ich rozmieszczenie jest niezwykle ważne. Oprócz ochrony przed dymem, mają one za zadanie ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia w czasie ewentualnego pożaru obiektu. ( program na uprawnienia budowlane )

Nie należy również zapominać układzie konstrukcyjnym między poszczególnymi konstrukcjami, potocznie nazywanym stropem. Jego rola gra szczególnie ważną rolę, jeżeli chodzi o bezpieczne przebywanie w powstałej konstrukcji. Strop, oprócz tego, że stanowi podłoże dla posadzek na kolejnych piętrach, zwiększa także sztywność budynku czy odpowiada za przenoszenie odciążeń. ( program egzamin uprawnienia 2020)

Rodzaje dymoszczelności

Jak już zostało wspomniane wyżej, w przypadku wyboru drzwi do budynków, należy zwrócić uwagę na klasy dymoszczelności. Wyróżnia się jej dwa rodzaje:

– Klasa SM, w której maksymalna prędkość przepływu dymu równa jest z 20-30 m3/h
– Klasa SA, gdzie maksymalna prędkość przepływu dymu to 3 m3/h.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com