fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Betoniarz – z czym wiąże się ten zawód

Warunki podjęcia pracy w zawodzie

Czy dla pracy na stanowisku betoniarza wymagane jest odpowiednie wykształcenie lub dyplom? Na takim stanowisku dobrze widziane są osoby o wykształceniu minimum zawodowym. Wykształcenie powinno być ukierunkowane na budownictwo. Osoba taka przede wszystkim będzie bazowała jednak na wiedzy uzyskiwanej na praktyce budowlanej. Pracę taką podejmują często osoby posiadające tytuł mistrza lub czeladnika. Tytuły takie można zdobyć po pozytywnym przejściu egzaminu np. z Zakładzie Doskonalenia Zawodowego.

Rzadko, ale zdarza się że do pracy na takim stanowisku przyjmuje się osoby bez specjalistycznego przygotowania zawodowego. Osoba taka jest w pierwszej kolejności zatrudniona na stanowisku pomocnika budowlanego. Po uzyskaniu odpowiedniej praktyki często zaczyna wykonywać bardziej samodzielne zadania.

Podjęcie pracy, niezależnie od tego czy osoba jest betoniarzem czy pomocnikiem wymaga przejścia szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Oczywiście wymaga się od takiej osoby przejścia pozytywnego badań lekarskich. Poza podstawowymi badaniami wymaga się też badań w zakresie okulistyki, laryngologii czy neurologii. Osoby pracujące na tych stanowiskach często legitymują się dodatkowymi umiejętnościami takimi jak prowadzenie wózków widłowych. Praca na stanowisku betoniarza jest ciężka fizycznie, dlatego pracę tę podejmują głównie mężczyźni.

Możliwości awansu

Awans na stanowisku betoniarza jest bardzo ograniczony. Po przejściu przez praktykę zawodową na stanowisku pomocnika, można zostać samodzielnym betoniarze. Najwyższym stopniem jest pełnienie funkcji brygadzisty. Stanowisko to wiąże się oczywiście ze znacznie zwiększoną wypłatą. Oczywiście szansę na awans będą miały osoby które posiadają odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje. Warto więc być aktywnym w zakresie szkolenia na dodatkowych kursach.

Praca podejmowana przez osoby dorosłe

Do pracy na stanowiskach betoniarza preferuje się osoby młode. Jest to praca ciężka i wymagająca dużej odporności na wysiłek fizyczny. Wymaga się tu bowiem podnoszenia ciężkich elementów, długiej pracy w różnych warunkach atmosferycznych.

Możliwe jest podjęcie pracy przez osoby dorosłe, ale są to przypadki rzadkie. Jeśli osoba taka nie ma doświadczenia w zakresie takich prac to w zasadzie będzie trudno odnaleźć jej się w takich zadaniach. Co oczywiści nie jest niemożliwe. Wszystko zależy od predyspozycji poszczególnych osób i chęci podjęcia takie pracy. W praktyce nie ma górnej granicy wieku dla którego zawód ten może być wykonywany. Ograniczenia nie są też stawiane przez Zakłady Doskonalenia Zawodowego na prowadzonych kursach, szkoleniach i egzaminach na mistrza czy czeladnika.

Zdrowie i wymagania fizyczne

Praca charakteryzuje się podejmowaniem ciężkich fizycznie zadań. Betoniarz musi nosić wiele materiałów budowlanych, mieszanki betonowej, surowców itd. Praca ta jest wykonywana w zasadzie w ciągłym ruchu. Betoniarz chodzi, wspina się, podnosi elementy. W związku z tym ważna jest sprawność stawów i układu kostnego. Słuch to ten narząd, który musi być bez zarzutu. Chodzi tu o sytuacje zagrożenia takie jak spadające przedmioty czy nadjeżdżające maszyny budowlane ostrzegające o tym że są w ruchu. Praca taka często odbywa się na wysokości, dlatego nie wolno tu mieć lęku wysokości.

Betoniarz musi umieć posługiwać się sprzętem budowlanym takim jak młot, łopata czy ubijaki. Dodatkowo pracuje często z wibratorami betonowymi czy prasą. W związku z tym wymaga się zręczności. Należy też mieć dobry wzrok i skoordynowany układ ruchu. Umiejętność koncentracji na wykonywanych zadaniach również jest dobrze widziana i przydatna.

Przeciwwskazania do podjęcia pracy betoniarza

Przeciwwskazania są raczej skrajnymi przypadkami pracy na dowolnych stanowiskach budowlanych. Można tu wyróżnić między innymi duże kłopoty z widzeniem i słuchem, brak równowagi, lęk wysokości, padaczka, alergie na substancje zawierające cement.

Ponadto kłopotliwe na tym stanowisku jest też choroba układu oddechowego, moczowego czy też krążenia. Cukrzyca czy choroby reumatologiczne również mogą sprawić problem w podjęciu pracy na stanowisku betoniarza.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com