fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Balustrady schodowe

Główną cechą stosowania balustrad na schodach jest to, że zapewniają one bezpieczeństwo i wygody w poruszaniu się po stopniach. Powinna także ułatwiać poruszanie się po nich oraz chronić przed upadkiem z wysokości. Zgodnie z polskimi przepisami, każde schody wyższe niż 50 cm powinny mieć balustradę. Warunek ten nie musi być jednak stosowany w domach jednorodzinnych. W tym przypadku od właściciela zależy czy zdecyduje się na użycie balustrad.

W przypadku schodów zewnętrznych i wewnętrznych w budynkach użyteczności publicznej powinny mieć one balustrady lub poręcze przyścienne. Balustrady takie umożliwiające lewostronne i prawostronne ich użytkowanie. Jeśli mamy do czynienia z biegami o szerokości większej niż 4 m wówczas należy zastosować dodatkową balustradę. Jest to tak zwana balustrada pośrednia. Balustrada schodów powinna skutecznie chronić przed wypadnięciem więc musi być odpowiednio wysoka. Zgodnie z przepisami wysokość 0,9 m ta powinna być niej mniejsza niż, mierzona do wierzchu poręczy.

Bezpieczeństwo i estetyka

Choć względy bezpieczeństwa są nadrzędne, nie można zapomnieć o drugiej ważnej funkcji balustrad. A mianowicie o tym, że są elementem estetycznym obiektu budowlanego. To między innymi od balustrady zależy, czy schody dyskretnie wtopią się we wnętrze. Czy może raczej staną się dominującym elementem wystroju. To właśnie balustrada dodaje schodom charakteru i podkreślają ich charakter. Od nich zależy czy schody wtopią się z  przestrzeń domu czy też zostaną wyeksponowane i uwidocznione na tle całego wyglądu wizualnego pomieszczenia. Dany efekt uzyskuje się w zależności od rodzaju balustrady.

Rodzaje balustrad

Balustrada może mieć konstrukcję pełną albo ażurową. Masywne balustrady mocno zaznaczają się w przestrzeni domu. Można jednak też spotkać balustrady ażurowe i delikatne, które dodają schodom lekkości.

Na ostateczny efekt duży wpływ ma również materiał, z jakiego balustrada została zrobiona. Pełną można zrobić z betonu zbrojonego (w deskowaniu, jak schody), materiałów ściennych (cegieł, bloczków, pustaków szklanych) lub z płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie.

Ażurową tworzą:

  • słupki, przytwierdzone do schodów, gwarantujące stabilność balustrady – do nich bowiem mocuje się poręcz oraz wypełnienie. Dlatego to, czy balustrada będzie dla nas bezpiecznym oparciem, zależy od solidności ich zamocowania. Zazwyczaj słupki rozmieszcza się co 90-120 cm.
  • poręcz, która musi być wygodna i solidnie zamocowana do konstrukcji balustrady lub ściany. Nigdzie nie może też mieć żadnych ostrych elementów, które mogłyby poranić dłonie. Najwygodniejsza jest poręcz o średnicy około 7 cm, przekroju okrągłym i oddalona minimum 5 cm od ściany.

Zagrożenia a balustrada

Warto pamiętać, że zbyt ażurowa balustrada może być poważnym zagrożeniem, gdy w domu są małe dzieci. Dlatego dobrze jest na czas ich dorastania uzupełnić balustrady o tymczasowe zabezpieczenia. Mogą być one pełne lub mieć niewielkie oczka, ale takie, żeby dziecko nie mogło się po nich wspinać na poręcz.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com