fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

7 porad dla zdających egzamin na uprawnienia budowlane

Rady dla osób, które podchodzą do egzaminu na uprawnienia budowlane

siedem porad dla zdajacych egzamin

W artykule znajdziesz:

Przygotowanie do egzaminu na uprawnienia budowlane

Zbliża się termin egzaminu, a Ty nadal czujesz się zagubiony, nie wiedząc, od czego zacząć?  Może unikasz nauki, bo wydaje Ci się, że ilość materiału do przyswojenia jest ogromna?  A może uczysz się, ale nie dostrzegasz żadnych widocznych postępów?

Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc Ci w efektywnym uczeniu się!

Egzamin na uprawnienia budowlane stanowi kulminację edukacji architektów i inżynierów budownictwa. Egzamin ten ma na celu ocenę ich wiedzy i umiejętności. Sukces na egzaminie otwiera drzwi do samodzielnej kariery zawodowej, dając możliwość uzyskania potrzebnych uprawnień do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych. Osiągniecie pozytywnego wyniku z egzaminu na uprawnienia budowlane, przy odpowiednim przygotowaniu, nie jest zazwyczaj trudne. Kluczowe jest solidne przygotowanie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Poniżej przedstawimy siedem porad, które mogą pomóc w bezproblemowym przejściu przez sesję egzaminacyjną w organizacjach takich jak PIIB i IARP.

Egzamin na uprawnienia budowlane - 7 rad dla zdających

1. Zacznij naukę odpowiednio wcześnie

Nie odkładaj rozpoczęcia nauki.  Przygotowania do egzaminu na uprawnienia budowlane powinieneś rozpocząć jak najwcześniej. Optymalny czas na naukę to co najmniej 2 do 3 miesięcy przed planowaną datą egzaminu. Taki czasowy wyznacznik rekomendują osoby, które już przeszły przez ten proces.

Trzeba brać pod uwagę, że nauka musi być równoległa do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Wiele osób decyduje się na naukę w ostatniej chwili, co często kończy się niepowodzeniem. Zdarzają się przypadki, że mimo ostatniej chwili intensywnej nauki, niektórzy kandydaci nie czują się wystarczająco przygotowani i nie stawiają się na egzaminie. W przypadku braku dużego zapasu czasu, sensownym rozwiązaniem może być wzięcie sobie tygodnia lub dwóch wolnego i skoncentrowanie się wyłącznie na przygotowaniach. Choć taka opcja może być mniej efektywna, to czasami nie ma innego wyjścia. Nawet dla tych, którzy już wcześniej rozpoczęli naukę, tydzień wolnego może być wartościowym narzędziem do usystematyzowania zdobytej wiedzy.

Uzyskanie uprawnień to proces długotrwały, a nie krótki sprint. Ponadto, nie jest to koniec Twojej edukacji, lecz kolejny etap na drodze rozwoju zawodowego.

Praktyka

Co więcej, przygotowania do egzaminu na uprawnienia nie polegają jedynie na zapamiętywaniu przepisów. 

Ważną rolę odgrywa tu również praktyka. Jeśli masz zamiar uzyskać uprawnienia, zacznij bardziej angażować się w projekty nad którymi pracujesz oraz w obowiązki, które pełnisz na placu budowy. Zadawaj pytania swojemu opiekunowi praktyki. To jest czas, w którym Twój brak wiedzy w jakiejkolwiek sferze związanej z zawodem nie jest powodem do wstydu. Nie masz jeszcze uprawnień, więc nie musisz wszystkiego wiedzieć. Zastanów się dlaczego wybrano właśnie to konkretne rozwiązanie projektowe / wykonawcze, jakie są jego zalety i wady. 

nauka dlugotrwaly proces

2. Przerabiaj testy

Pierwsza część egzaminu, czyli egzamin pisemny prowadzony jest w formie testu z trzema odpowiedziami do wyboru. Kluczowym elementem przygotowania do tej części egzaminu jest przerabianie testów z poprzednich lat w jak największej ilości. Baza pytań testowych dostępna jest w programie przygotowującym do egzaminu. Nie ma potrzeby otwierania otwartych już drzwi i szukania pytań na własną rękę. Wystarczy wykupić dostęp do programu i poświęcić czas na przyswojenie pytań i poprawnych odpowiedzi.  Pytania w programie są aktualizowane zgodnie ze zmieniającym się stanem prawnym, więc proces nauki jest dzięki temu prosty.

Pytania pojawiające się na teście dotyczą często szczegółowych informacji. Odwołują się one zwłaszcza do przepisów BHP, Prawa budowlanego, kodeksu KPA oraz warunków technicznych. Samodzielne czytanie aktów prawnych i próba przyswojenia wszystkich informacji może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Można łatwo wyobrazić sobie podejście do egzaminu na prawo jazdy, bez wcześniejszego przerabiania pytań testowych. Wynik prawdopodobnie nie byłby zadowalający. W takich przypadkach niezbędna jest nauka na pamięć. Nasz program przygotowujący do egzaminów na uprawnienia budowlane jest doskonałym narzędziem do tego celu. Zapewniamy aktualność materiałów i regularnie dodajemy nowe pytania, co sprawia, że jest to skuteczne narzędzie do szybkiej nauki.

Nawet krótka przerwa w pracy może być okazją do nauki kilku pytań.

ucz sie w kazdej wolnej przerwie

3. Zaplanuj naukę

Proces nauki rozpocznij od dobrego planu. Zbierz materiały z których chcesz przygotować się do egzaminu. Na część pisemną egzaminu warto zakupić program z testami oraz mieć wydrukowane akty prawne. Akty możesz wydrukować samodzielnie lub zakupić gotowy zestaw na stronie: https://uprawnienia-budowlane.com/segregator/ Na egzamin ustnym warto zakupić pytania,  które pojawiały się w poprzednich latach. W segregatorze Egzamin Ustny – pytania i odpowiedzi znajdziesz pytania wraz z opracowanymi odpowiedziami. Warto również na egzaminie ustnym mieć wspomniane już wyżej akty prawne. Po zebraniu wszystkich materiałów zrób plan i podziel sobie naukę na poszczególne tygodnie. Najważniejsze w Twojej nauce będą: 

  • Ustawa Prawo budowlane, 
  • Kodeks Postępowania Administracyjnego, 
  • przepisy BHP oraz 
  • Warunki techniczne. 

Są to kluczowe przepisy, których znajomość jest wymagana na egzaminie. 

Policz ile w sumie masz do przyswojenia aktów prawnych i sprawdź jak dużo czasu pozostało Ci na ich naukę. Następnie podziel materiał do nauki na porcje odpowiadające liczbie dni, w które planujesz się uczyć. Dzięki temu będziesz wiedział, ile materiału musisz przyswoić każdego dnia. Warto pamiętać, że im wcześniej rozpoczniesz naukę, tym mniejszą presję będziesz odczuwał podczas nauki.

Warto również wyznaczyć sobie cele i regularnie monitorować postępy. Wiele osób traci motywację, gdy nie widzi szybkich rezultatów. Dlatego ważne jest wyznaczenie sobie konkretnych celów na początku i regularne śledzenie postępów. Przygotowując się do egzaminu na uprawnienia budowlane, można na przykład ustalić sobie, że po przestudiowaniu danego aktu prawnego, będziemy rozwiązywać testy i założyć sobie konkretne wyniki, które chcemy osiągnąć. Regularne zapisywanie wyników pozwoli śledzić postępy i zobaczyć, że nauka naprawdę przynosi efekty. 

4. Opanuj jak najwięcej pytań

W trakcie przygotowań do egzaminu warto skupić się na przyswajaniu jak największej liczby pytań egzaminacyjnych. Im więcej pytań uda ci się opanować, tym większe masz szanse na zdanie egzaminu. Na każdej lub prawie każdej sesji egzaminacyjnej Izba Architektów oraz Izba Inżynierów dorzuca do puli nowe pytania. Aby przystąpić do egzaminu pisemnego z czystym sumieniem i spokojną głową, warto przyswoić ponad 95% materiału dostępnego w programie do nauki. 

Aby zdać egzamin na uprawnienia budowlane, konieczne jest uzyskanie co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi. Oznacza to, że np. dla uprawnień projektowo-wykonawczych bez ograniczeń na 90 pytań należy udzielić co najmniej 68 poprawnych odpowiedzi. Zakładając że kilka pytań będzie nowych to warto nauczyć się maksymalnej ilości pytań dostępnych w programie. To daje większą szansę na pozytywny wynik.

Mężczyzna patrzący na komputer, jednocześnie trzymający książkę i długopis w ręku

Regularne krótkie sesje nauki przynoszą lepsze efekty niż te długie, nieregularne.

5. Systematyczność

Kluczową rolę odgrywa systematyczna nauka. Pierwsze zetknięcie się z ogromem pytań egzaminacyjnych może wydawać się przytłaczające. Jednakże, dzieląc materiał na konkretne działy lub nawet pojedyncze akty prawne, stopniowo można przyswoić wszystkie niezbędne zagadnienia. Wskazuje na to doświadczenie użytkowników naszego portalu, którzy zauważyli, że regularne krótkie sesje nauki przynoszą lepsze efekty niż długie, nieregularne sesje. 

W programie masz wiele opcji, które mają na celu ułatwienie nauki. Kiedy już opanujesz większość materiału egzaminacyjnego, warto przeprowadzać testy w sposób losowy, aby utrwalić zdobytą wiedzę.  Dzięki temu unikniesz monotonii powtarzania materiału, który już znasz, i efektywniej przygotujesz się do egzaminu. Jeśli masz permanentny problem z jakimś pytaniem oznacz je gwiazdką i powtarzaj  oddzielnie, wybierając do nauki zestaw pytań z gwiazdką. Przy przerabianiu pytań otwieraj podpowiedź, która jest zacytowanym aktem prawnym. To ułatwi Ci zapamiętanie poprawnej odpowiedzi, ponieważ odniesie Cię do konkretnego fragmentu z przepisu prawnego.

Pamiętaj, że nawet krótka przerwa podczas pracy może być okazją do przyswojenia nowych informacji.

6. Zakres materiału do nauki

Przed każdą sesją egzaminacyjną Izby Inżynierów i Architektów publikują na swojej stronie internetowej wykazy przepisów oraz norm, których znajomość będzie obowiązywała kandydatów na danej sesji egzaminacyjnej. Lista jest stosunkowo długa. Dla jednej specjalności może obejmować nawet ponad 120 aktów prawnych plus cały zestaw norm. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie przepisy mają równie duże znaczenie dla komisji egzaminacyjnej oraz że na egzaminie pisemnym pojawiają się jedynie pytania z ustaw i rozporządzeń. Wykaz norm dotyczy natomiast pytań zadawanych na egzaminie ustnym. 

  • Ustawa Prawo budowlane jest najważniejszym aktem prawnym dla wszystkich specjalności. Zawsze pojawia się co najmniej kilkanaście pytań z tego zakresu. 
  • Następnie ważne są warunki techniczne dla budynków, zwłaszcza dla zdających w specjalnościach konstrukcyjno-budowlanej i architektonicznej. 
  • Dla uzyskania uprawnień wykonawczych istotne są także rozporządzenia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Coraz większy nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo pracowników, dlatego na każdym teście pojawia się oddzielna seria pytań z tego obszaru. 
  • Ponadto, każdy test na uprawnienia budowlane musi zawierać pytania z zakresu kodeksu postępowania administracyjnego. W sytuacji ograniczonego czasu na naukę, warto skoncentrować się na tych najważniejszych aktach prawnych, z których najczęściej pojawiają się pytania na egzaminach.

Wiele z pytań, które pojawiają się na egzaminach, może wydawać się niezwykle drobiazgowe dla kandydatów przystępujących do egzaminu. Bardzo często popełnianym błędem podczas nauki jest ignorowanie ich przez zdających, którzy są przekonani, że tego rodzaju pytania na pewno się nie pojawią. Podobnie sytuacja wygląda z pytaniami, które wydają się być niezwiązane ze specjalnością którą wybrał kandydat. Na przykład pytanie dotyczące żywopłotu dla osób starających się o uprawnienia w specjalności sanitarnej, elektryk może zostać zapytany o odległości pomiędzy ustępami itd. Niestety, jest to błąd. Pytania egzaminacyjne mogą być niezwykle szczegółowe i niezwiązane wprost z daną specjalnością. Wiele osób może nawet kwestionować sens zapamiętywania suchych danych liczbowych czy tabel z rozporządzenia, które po kilku miesiącach od egzaminu zostaną zapomniane. Jednakże, aby uzyskać uprawnienia, niezbędne jest posiadanie takiej wiedzy, przynajmniej w momencie przeprowadzania egzaminu. Należy mieć na uwadze, że na egzaminie może pojawić się pytanie z każdego aktu, które wymienione jest w wykazie przepisów i które jest oznaczone jako przyporządkowane do danej specjalności. Nie należy więc być zaskoczonym jeśli na karcie egzaminacyjnej pojawi się pytanie zupełnie niekompatybilne z Twoją specjalnością.

 

Przykłady z życia są bardzo cennym źródłem wiedzy i ułatwiają zapamiętanie danej problematyki.

przyklady z zycia

7. Duża waga wiedzy praktycznej

Doświadczenie zdobywane w ramach praktyki na uprawnienia budowlane powinno być zróżnicowane. Zakres obowiązków, które wykonuje kandydat w biurze projektowym czy na budowie powinien być możliwie jak najszerszy i obejmować wszystkie charakterystyczne dla danej specjalności czynności. Nie ma lepszej metody nauki praktycznej niż samodzielne, bezpośrednie dotknięcie tematu. Kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca do odbywania praktyki zawodowej. Często opłaca się poświęcić rok lub półtora na naukę zawodu w firmie, która może oferować gorsze warunki finansowe, ale zapewnia możliwości rozwoju zawodowego. Taka inwestycja wiedzy z pewnością przyniesie korzyści podczas egzaminu ustnego, szczególnie przy pytaniach dotyczących aspektów praktycznych.

Poszerzenie wiedzy praktycznej o tą zawartą w literaturze, internecie czy od fachowców, praktyków jest szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku kandydatów których zakres praktyki zawodowej był ograniczony, a wykonywane zadania były monotonne. Podczas egzaminu ustnego komisja może zadawać pytania z różnych obszarów prac objętych daną specjalnością. Doświadczenie komisji pozwala im na szybką weryfikację czy dany kandydat rzetelnie odbywał praktykę oraz czy jego wiedza jest wystarczająca do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Niezależnie od tego, czy Twoje doświadczenie praktyczne obejmowało dany zakres praktyki czy nie, ważne jest, aby Twoja wiedza była jak najbardziej wszechstronna, ponieważ wydawane uprawnienia mają ogólny charakter.

W trakcie nauki na egzamin ustny warto przeanalizować, w których obszarach Twoja wiedza praktyczna jest najmniejsza, i skupić się na ich poszerzeniu. W tym celu książki i czasopisma branżowe, takie jak „Poradnik majstra budowlanego”, mogą być nieocenionym źródłem wiedzy. Warto również zapoznać się z projektami swoich znajomych oraz podzielić się swoim doświadczeniem z innymi osobami pracującymi na budowie. Omawiaj z kolegami problemy z jakim się zetknąłeś oraz przedyskutuj wybrane rozwiązania projektowe i wykonawcze. Przykłady z życia są bardzo cennym źródłem wiedzy i ułatwiają zapamiętanie danej problematyki.

Przygotowanie do egzaminu

Jak przygotować się do egzaminu na uprawnienia budowlane?

nauka uprawnienia budowlane
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com