fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

3 kwietnia 2019 roku Ministerstw Inwestycji i Rozwoju oraz minister Jerzy Kwieciński poinformowali , iż planują wprowadzenie zmian w prawie budowlanym. Każdy, kto posiada uprawnienia budowlane lub planuje ich zdobycie powinien na bieżąco śledzić informacje podawane w tej sprawie przez Ministerstwo (uprawnienia budowlane – egzamin).

Kryptonim #DobrePrawo – jakie zmiany są planowane?

Prawdopodobnie wiele osób związanych z budownictwem słyszało już o planowanych zmianach w prawie budowlanym. Plan wprowadzenia zmian został nazwany kryptonimem #DobrePrawo. Ustawodawca dąży do wprowadzenia zmian i osiągnięcia takich celów, jak uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego. Oczywiście planowane jest wprowadzenie racjonalizacji kosztów inwestora i zapewnienie większej stabilności rozstrzygnięć.

Celami ustawy są ułatwienie procesu dokonywania zmian w projekcie budowlanym raz wzmocnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Jak również: ułatwienie legalizacji tzw. starych samowoli i uproszczenie („odchudzenie”) projektu budowlanego.

Jakie korzyści przyniesie wprowadzenie zmian?

Wprowadzenie zmian w prawie budowlanym nie tylko ułatwi pracę osobom związanym z budownictwem, ale przyniesie również wiele korzyści. Istotnie, zmniejszenie zawartości projektu budowlanego spowoduje, że inwestor poniesie mniejsze ryzyko finansowe. Będzie to możliwe dzięki etapowaniu prac nad projektem (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane).

Z kolei możliwość dokonywania aktualizacji projektów technicznych w trakcie prac budowlanych usprawni przebieg postępowania i umożliwi projektantowi szybsze opracowanie projektu.

Innowacyjną zmianą, którą planuje wprowadzić Ministerstwo są przepisy ułatwiające walkę ze smogiem (testy 2019 uprawnienia). Zmieni się zatem sposób występowania o pozwolenie na budowę w celu wykonania instalacji gazowej. Po wprowadzeniu zmian wystarczy bowiem zgłoszenie z projektem budowlanym i potwierdzenie projektanta, czy możliwe jest przyłączenie do sieci ciepłowniczej.

Istotnie, w przypadku, gdy inwestor będzie chciał zmienić źródło ciepła na paliwo stałe, wówczas będzie musiał wystąpić o zmianę pozwolenia na budowę.

A co z budownictwem jednorodzinnym?

Wprowadzenie zmian ma również dotyczyć budownictwa jednorodzinnego. Kluczową zmianą będzie to, iż inwestor nie będzie miał obowiązku zgłaszania rozpoczęcia robót budowlanych do organu nadzory budowlanego. Jeżeli chodzi o dziennik budowy, to zniesiony zostanie obowiązek przedkładania go po zakończeniu robót budowlanych. Podobnie, odbiór wykonanych przyłączy, protokoły badań i sprawdzeń również nie będą zgłaszane (nauka do uprawnień budowlanych). Zgłaszać będzie natomiast trzeba sprawdzenie szczelności instalacji gazowej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com