fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przyłączenie wody komunalnej do działki

Podczas budowania nowego domu inwestorzy mogą się zastanawiać, czy nie zdecydować się na budowę własnego ujęcia wody – studni. Czasem nie ma się nawet co zastanawiać, ponieważ w przypadku braku możliwości przyłączenia wody komunalnej do działki, studia jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Warto więc poświęcić chwilę temu, jakie formalności i wymogi muszą zostać spełnione, aby utworzyć własne ujęcie wody. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Własne ujęcie wody dla budynku jednorodzinnego

Przede wszystkim jeszcze przed zakupem działki koniecznie przeanalizujmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli istnieją jakieś ograniczenia w budowie studni, to odnajdziemy je właśnie tam. W przypadku samej budowy własnego ujęcia wody, w przypadku budynku jednorodzinnego nie zachodzi konieczność uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wystarczające bowiem będzie zgłoszenie do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Na wniesienie ewentualnego sprzeciwu organ ten ma 30 dni. Po tym czasie możemy spokojnie przystąpić do budowy studni. Koniecznie miejmy jednak na uwadze to, że inwestycja musi rozpocząć się w terminie do dwóch lat (mijających od daty wyznaczonej w dokumencie). Po tym czasie nasze zgłoszenie będzie nieaktualne i trzeba będzie wystosować kolejne. (akty zgodne z wykazem Izby Inżynierów)

Własne ujęcie wody głębsze niż 30 metrów

Pozwolenie będzie potrzebne tylko wtedy, gdy studnia przekroczy poziom głębokości 30 metrów. O taki dokument będzie trzeba się postarać również wtedy, gdy planowane zużycie wody ma przekraczać 5 metrów sześciennych na dobę. Taki stan rzeczy może zaistnieć na przykład gdy mamy zamiar prowadzić w tym miejscu działalność gospodarczą. W takim przypadku inwestor musi zdobyć pozwolenie wodnoprawne, a do tego musi przygotować odpowiednią dokumentację. O sporządzenie takiej dokumentacji prosi on hydrogeologa lub projektanta, który zajmuje się instalacjami kanalizacyjnymi i wodnymi. Jest to z pewnością proces bardziej czasochłonny niż wybudowanie zwykłej studni. Dobrze wiedzieć, że wszystkie niezbędne informacje dotyczące budowania głębokich ujęć wody znajdziemy w prawie wodnym oraz w prawie górniczym i geologicznym. (uprawnienia budowlane – egzamin)

Budowa studni

Sama budowa studni nie należy do skomplikowanych. W zależności od tego, na jaką głębokość czy wydajność warstwy nośnej się zdecydujemy, różne też mamy metody budowy do wyboru. Jeśli w naszym zamiarze studnia ma służyć do wybierania wody pitnej, należy pamiętać o koniecznych badaniach sanitarno-epidemiologicznych. Równie ważne jest dokładne i właściwe określenie miejsca, w którym występuje źródło wody. Warto, aby zajął się tym odpowiedni fachowiec, który będzie równocześnie czuwał nad przebiegiem budowy. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com