fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Warunki osuszania zawilgoconych murów

Osuszanie zawilgoconych murów można wykonać na wiele sposób. Głównym podziałem jest podział na metody nieinwazyjne oraz inwazyjne. Pierwsza kategoria nie wymaga ingerencji w strukturę muru. Przez co zachowujemy porządek miejsca pracy i możemy liczyć się z niższymi kosztami zabiegu. Druga kategoria wymaga już ingerencji w strukturę muru, poprzez nacinanie, kucie tynków lub w inne sposoby. Metody te są bardziej kosztowne oraz bardziej pracochłonne.  Nim przystąpimy do ingerencji w strukturę muru warto spróbować wykorzystać metodę bezinwazyjną, a w ostateczności podjąć odpowiednie sposoby  inwazyjnych metod.

Nie ma jednej przyczyny zawilgocenia murów. Przyczyną może być zła wentylacja pomieszczeń czy podniesienie się poziomu wód gruntowych. Ale również można tu znaleźć szkodzenie hydroizolacjii, a także zaniedbania w trakcie stawiania obiektu budowlanego. Przyczyn na pewno jest więcej, które mogą mieć różne skutki dla muru.

Sprawdź nasz program na uprawnienia budowlane oraz segregatory z aktami prawnymi. Te materiały na pewno pozwolą Ci na rzetelne przygotowanie do egzaminu na uprawnienia budowlane.

Sposoby osuszania murów

Jest wiele sposobów osuszania nieinwazyjnego (naturalnego):

  • Mikrofalowe- wykorzystanie fal elektromagnetycznych, które szybko są pochłaniane przez wilgoć w znaczący sposób podnosząc jej temperaturę. W nagrzanym obszarze bardzo szybko usuwa się wilgoć, jak i również pleśnie i grzyby
  • Absorpcja- woda jest cyklicznie odbierana z zawilgoconych przegród przez osuszone wcześniej powietrze cyrkulujące przez urządzenia osuszaczy, a wilgoć jest kondensowana i odprowadzana na zewnątrz
  • Kondensacja- wilgoć zasysa się przez odpowiednie urządzenie, a następnie zamienia w ciekły stan skupienia i odprowadza  do kanału ściekowego

Metody inwazyjnego osuszania

Metody inwazyjnego osuszania murów:

  • Mechaniczne- polega na podcinaniu murów piłami i zastosowaniu izolacji (membrany, papy, blachy). Metoda ta osłabia strukturę muru. Następnie klinuje się szczelinę, zaślepia i tynkuję się specjalnym tynkiem.
  • Iniekcja- Polega na wprowadzaniu odpowiedniego środka do struktury muru poprzez wywierty. Środek hydrofobowy można wprowadzić metodą ciśnieniową i bezciśnieniową.

By przyśpieszyć proces osuszania murów, bardzo często korzysta się z obu sposobów jednoczenie, np. poprzez ogrzewanie a następnie wprowadzanie środka hydrofobowego. Takie połączenie metod przyczynia się do szybszego procesu osuszania oraz dokładniejszego procesu. Wybór metody osuszania zależy od zleceniodawcy, obiektu oraz  zasobu portfela.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com