fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Co oznacza pojęcie „skurczu” w budownictwie?

Skurcz odpowiada za pęknięcia i mikrouszkodzenia w spoinach lub elementach budowlanych. Dzięki „urazom” wilgoć zaczyna przenikać do wewnątrz obniżając skuteczność izolacji, a następnie zwłaszcza gdy na element działają czynniki atmosferyczne powstają coraz większe zniszczenia.

Odporność betonów na skurcze

Jeżeli chcemy jak najbardziej unikać skurczy powinniśmy wybrać beton pumeksowy. Lekkie betony, które twardnieją na powietrzu wykazują znacznie większą tendencję do skurczy, a cały okres ich trwania wynosi kilka miesięcy. Zjawisko to jednak najbardziej widoczne jest u betonów trocinowych. Pianobetony i gazobetony nienaparzane w autkolawach pod względem skurczy znajdują się mniej więcej po środku.

dojrzewanie betonów lekkich
dojrzewanie betonów lekkich

Po jakim czasie możemy już korzystać z wyrobów betonowych?

Przy betonach lekkich nienaparzanych okres dojrzewana powinien wynosić 10 tygodni. Proces ten nie może trwać mniej ponieważ wbudowanie wyrobów zawilgotniałych/nie wyschniętych do końca skutkuje spadkiem właściwości w tym gorszą izolacją cieplną.

Ostatnio, coraz częściej spotykamy się ze sztucznym dojrzewaniem betonów komórkowych. Dzięki temu zabiegowi w dużym stopniu zmniejsza się skurcz oraz przyspiesza się proces twardnienia, a co za tym idzie powiększa się wytrzymałość.

Od czego zależy wytrzymałość lekkich betonów?

  • porowatości
  • wytrzymałości spoiwa
  • ilości wody
  • sposobu dojrzewania
  • użytego kruszywa i spoiwa
  • proporcji składników
  • sposobu przygotowania

Wartości wytrzymałości na ściskanie i zginanie.

Wytrzymałość na ściskanie w zależności od wszystkich wymienionych wyżej czynników będzie miała wartości rozbieżne, może wynosić od kilku do około 200 kG/cm2. Dolna granica wytrzymałości lekkich betonów izolacyjnych na dachach i stropach wynosi 5 kG/cm2. Przy wyrobach z betonu lekkiego wartość ta powinna być, przynajmniej taka, by uszkodzenia nie pojawiały się przy pierwszych czynnościach, jakimi są wyjmowanie z form, magazynowanie, przewożenie, przenoszenie czy wbudowywanie. Warto więc, zastanowić się nad sensem używania produktu, który już przy dostarczeniu do nas posiada uszkodzenia. Jeżeli trasa przewozu będzie ciężka, należy zdecydować się na elementy o większej wytrzymałości i ciężarze objętościowym.

Przystosowanie betonu do projektu.

Gdy projektujemy, powinniśmy pamiętać o wytrzymałości i możliwościach elementów konstrukcyjnych. Złamanie betonu następuje najczęściej w skutek przekroczenia przyczepności zbrojenia do betonu, a nie jego zmiażdżenia. Z tego powodu, poleca się stosowanie uzbrojenia ze stali skręcanej lub grzbietowej. W przypadku gdy takie rozwiązanie jest niemożliwe, należy dawać pręty okrągłe cienkie, a następnie przyspawać je do strzemion. W betonie trocinowym za kruszywo służą trociny z drewna iglastego. Najlepszym wyborem są te z sosny, świerku i jodły. W przypadku zastosowania trocin dębowych musimy liczyć się z ich właściwościami, jakimi są: słaba przyczepność do cementu oraz szkodliwe działanie garbników w nich zawartych. Wytrzymałość tego rodzaju betonu zwiększa się za pomocą dodania piasku do trocin. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie zwiększy ciężar objętościowy, a w konsekwencji pogorszą się właściwości izolacyjne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com