Samodzielne funkcje techniczne- wymagania
Prawo budowlane to ustawa, w której są podane wszystkie niezbędne informacje, które trzeba wiedzieć o wykonywaniu samodzielnych funkcji technicznych. Tak na przykład dowiadujemy się, że osoby, które zdobyły te uprawnienia muszą radzić sobie z rozwiązywaniem wszelkich problemów z zakresu wiedzy architektonicznej, technicznej oraz techniczno- organizacyjnej. Ponadto musi precyzyjnie opisywać sytuacje dziejące się dookoła. (uprawnienia architektoniczne)
Przede wszystkim jednak do obowiązków fachowców z uprawnieniami budowlanymi do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych należy nadzorowanie budowy czy też robót budowlanych. Co więcej, wykonują i dokładnie analizują projekty architektoniczno-budowlane i to od nich należy kierownictwo autorskie. Nadzorują oni też wszystkie kwestie inwestorskie. Zobowiązani są też do odpowiedniego utrzymania budynku od strony technicznej. (materiały do egzaminu)
Natomiast najpierw by móc pełnić te wszystkie czynności musimy osiągnąć odpowiednie wykształcenie i odbyć praktykę zawodową. Jednak wybór kierunku studiów jak i rodzaj praktyki muszą ściśle odpowiadać wybranej przez nas specjalności. Po spełnieniu wszystkich tych wymogów otrzymujemy uprawnienia budowlane. Otrzymujemy je od organów samorządu zawodowego w naszym okręgu. (akta prawne do uprawnień)
Obowiązki przy uprawnieniach budowlanych
Tak więc, w skrócie, by uzyskać uprawnienia budowlane musimy mieć odpowiednie wykształcenie, odbyć praktykę zawodową, ukończyć postępowanie kwalifikacyjne i przede wszystkim pozytywnie zdać egzamin. Następnie czeka na nas stos obowiązków. Musimy spełniać je wszystkie w zgodzie z przepisami i na podstawie wiedzy technicznej, a co najważniejsze musimy wykazać się najdokładniejszą dbałością o szczegół. Odpowiadamy też za jakość i bezpieczeństwo prac wykonywanych pod naszym nadzorem. Ci, których kwalifikacje są zgodne z zasadami przepisów odrębnych też mogą wykonywać samodzielnie funkcje techniczne. (egzamin uprawnienia budowlane)