fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

egzamin ustny uprawnienia budowlane

egzamin ustny uprawnienia budowlane

Egzamin Ustny Uprawnienia Budowlane

Egzamin ustny to druga część egzaminu na uprawnienia budowlane. Do egzaminu ustnego dopuszczone są tylko osoby, które uzyskały pozytywny wynik z części pisemnej. Każdy kandydat ma wyznaczony dzień i godzinę swojego egzaminu.  Egzamin podzielony jest na tury podczas których egzaminowanych jest od kilku do kilkunastu osób.

Podstawowe informacje na temat egzaminu ustnego, w tym ilość pytań, czas, miejsce znajdziesz na stronie: https://uprawnienia-budowlane.com/uprawnienia-budowlane-egzamin-ustny/

Egzamin ustny różni się od egzaminu pisemnego. Egzamin pisemny sprawdza jedynie znajomość przepisów. Na egzaminie ustnym natomiast duża uwaga przykładana jest do zagadnień technicznych. Nieoceniana okazuje się tu praktyka budowlana, gdyż znaczna część pytań dotyczy wiedzy praktycznej. 

 

Przygotowanie do egzaminu ustnego

Przed egzaminem skompletuj materiały, które są niezbędne do przygotowania do egzaminu. Są to rozporządzenia i normy. Regulamin dokładnie wskazuje z jakich dziedzin padną pytania na egzaminie. Ich zakres zależy oczywiście od specjalności. 

Po skompletowaniu materiałów przeczytaj kilkukrotnie najważniejsze akty prawne. Nie chodzi o to abyś znał je na pamięć. Ważne abyś wiedział jakie zagadnienia znajdują się w danym akcie prawnym oraz jak dany akt jest zbudowany, jakie treści się z nim znajdują . Taka wiedza ułatwi Ci odnalezienie odpowiedzi na wylosowane podczas egzaminu ustnego pytania. 

  1. Najważniejsze dla inżyniera, niezależnie od specjalności, jest Prawo budowlane, dlatego tej ustawie poświęć najwięcej czasu. 
  2. Kolejne rozporządzenia, które należy znać to warunki techniczne. Ich zakres będzie zależał od specjalności i tak na przykład dla specjalności konstrukcyjno-budowlanej najważniejsze jest rozporządzenie w sprawie budynków i ich usytuowania. 
  3. Kilkukrotnie powinieneś przeczytać również przepisy BHP.
  4. Bardzo ważną ustawą jest Kodeks Postępowania Administracyjnego. Na egzaminach pytania często pojawiają się z tego aktu prawnego.
nauka uprawnienia budowlane

Jeśli gromadzisz materiały samodzielnie to przygotuj do każdego z aktów prawnych spis treści z rozdziałami, działami oraz z numerem strony na którym dany dział się znajduje. To znacznie ułatwi poruszanie się w danym akcie prawnym oraz da Ci obraz czego dany akt dotyczy. Gotowy segregator możesz kupić na naszej stronie: https://uprawnienia-budowlane.com/segregator/ W naszym segregatorze przed każdym aktem prawnym masz przygotowany  spis treści, dzięki czemu znalezienie potrzebnej informacji jest znacznie łatwiejsze.

Wiedza z praktyki budowlanej okaże się niezwykle pomocna w odpowiedzi na pytania praktyczne. Jeśli chciałbyś uzupełnić swoja wiedzę w tym zakresie to przygotuj materiały, książki, artykuły stricte związane ze swoją branżą. W przypadku specjalności typowo budowlanych nieocenionym źródłem wiedzy jest Poradnik Majstra Budowlanego. W tej pozycji literatury znajdziesz szczegółowe rozwiązania technologiczne robót budowlanych. W przypadku innych specjalności przydatne okazują się artykuły branżowe. Materiał do nauki z wiedzy praktycznej jest bardzo szeroki, dlatego nie ucz się detali a staraj się zrozumieć dane zagadnienia, aby mieć punkt zaczepienia do dyskusji z członkami komisji egzaminacyjnej. Postaraj się również przeanalizować pytania, które pojawiły się na poprzednich sesjach egzaminacyjnych. Opracowane pytania, w tym duża baza pytań praktycznych dla specjalności konstrukcyjno-budowlane, architektonicznej, sanitarnej, mostowej, drogowej czy elektrycznej znajdziesz w segregatorze, który dostępny jest do zakupu na stronie: https://uprawnienia-budowlane.com/segregator/ lub w programie Egzamin Ustny dostępnym na stronie:  https://uprawnienia-budowlane.com/egzamin-ustny/. Jest to nieocenione źródło wiedzy. 

Własne materiały na egzaminie

Podczas wyznaczonego czasu na przygotowanie odpowiedzi kandydaci mogą korzystać z aktów prawnych, Polskich Norm oraz Eurokodów własnych lub udostępnionych przez komisję. W związku z sytuacją epidemiologiczną komisja kwalifikacyjna preferuje posiadanie własnych materiałów. W zależności od Izby udostępnione mogą być również materiały w formie PDFów na komputerze dostępnym na sali.

Z materiałów które udostępnia Izba mogą korzystać wszyscy kandydaci. Nie każdy będzie pilnował tego aby dane rozporządzenie lub normę odłożyć na właściwe miejsce. Razem z Tobą może przygotowywać się do odpowiedzi jeszcze kilka osób. Jeśli ktoś pierwszy weźmie normę z której właśnie chcesz skorzystać to będziesz musiał poczekać. Należy być więc przygotowanym na ewentualne problemy w odnalezieniu się w gąszczu wielu materiałów. 

Warto przygotować swoje prywatne materiały do których dostęp będziesz miał tylko Ty.  Zdecydowanie łatwiej korzysta się z materiałów z którymi miałeś już styczność, które czytałeś, przeglądałeś i w których wiesz co gdzie znaleźć. 

 

 

uprawnienia-budowlane_egzamin_ustny_segregator_13

Przygotowanie się do odpowiedzi

Po wejściu do sali kandydat losuje zestaw pytań na które będzie odpowiadał. Od tego czasu rozpoczyna się jego egzamin, który trwa maksymalnie 60 minut. Pierwszy etap to przygotowanie kandydata. Kandydat zajmuje wskazane miejsce i ma około  25 minut na przygotowanie odpowiedzi. 

Kluczowa jest tu umiejętność odnalezienia odpowiedzi na pytania. Nie musisz mieć wszystkiego w głowie. Ważne, żebyś wiedział gdzie tego szukać. Organizacja czasu i umiejętność jego zarządzaniem jest tu równie istotna. Podczas egzaminu 25 minut mija dużo szybciej niż w każdej innej sytuacji. 

Na egzaminie możesz mieć swoje materiały. Warto więc skorzystać z zakreślaczy i kartek samoprzylepnych aby oznaczyć najważniejsze informacje.  

Komisja zwykle nie pozwala na czytanie odpowiedzi z kartki. Członkowie komisji mogą nawet poprosić o oddanie im kartki jeszcze przed rozpoczęciem odpowiedzi. Nadmierne rozpisywanie się podczas czasu na przygotowanie nie ma więc sensu. Notatki warto zrobić hasłowo – tylko najważniejsze informacje.  Po zakończonym egzaminie kartka zostaje przekazana komisji i zostaje dołączona do protokołu z przebiegu egzaminu.

Na kartce z notatkami mile widziane są szkice / rysunki. Dotyczy to przede wszystkim pytań technicznych. W ten sposób lepiej zobrazujemy to, co mamy do przekazania, a komisja kwalifikacyjna na pewno to doceni.

 

Odpowiadaj poprawnie na pytania

Egzamin ustny na uprawnienia budowlane

Odpowiedzi na pytania muszą być zwięzłe i rzeczowe. Warto posługiwać się słownictwem technicznym. Korzystaj więc z praktyki którą nabyłeś podczas rozmów z kierownikiem budowy, projektantami, inspektorem nadzoru czy branżystami. Odpowiedzi nie na temat mogą tylko rozdrażnić komisję, zwłaszcza jeśli egzamin trwa już dość długo.

Komisja ma prawo do zadawania pytań dodatkowych, wiążących się z pytaniem wylosowanym. Ma to zwykle na celu naprowadzenie kandydata na właściwą odpowiedź. Takie pytanie może okazać się kołem ratunkowym, które otwiera odpowiednią szufladkę wiedzy w naszej głowie. Niejednokrotnie jednak takie koło może okazać się betonowe i pociągnąć nas na dno obnażając niewiedzę. Kluczem do sukcesu będzie odpowiedź wyczerpująca pytanie w takim stopniu, aby komisja nie została sprowokowana do zadania pytań dodatkowych. 

Do wielu pytań, które padają na egzaminie, można przygotować grafikę. Jeśli takie pytanie masz w swoim zestawie postaraj się wykonać rysunek / szkic / schemat. Będzie to dobrze widziane wśród członków komisji, a i Tobie na pewno łatwiej będzie wytłumaczyć o co chodzi.

W przypadku, gdy pytanie Ci nie leży i zupełnie nie wiesz jak na nie odpowiedzieć staraj się mówić cokolwiek. Nie pozostaje Ci już nic innego jak próbować. Spróbuj złapać kontekst pytania i słowa kluczowe. Członkowie komisji prawdopodobnie postarają się nakierować Cię na odpowiedź. Najgorsze co możesz zrobić w takiej sytuacji to powiedzieć, że nie znasz odpowiedzi i się poddajesz. Komisja ma wówczas związane ręce.

Opanuj stres

Stres towarzyszy nam w wielu sytuacjach życiowych. Jedni radzą sobie z nim całkiem nieźle, inni zaś reagują na niego bardzo emocjonalnie. Niekontrolowany stres jest wrogiem i może znacznie zaszkodzić na egzaminie ustnym. Pewność siebie, oczywiście nie nazbyt przesadzona, jest dobrze widziana przez członków komisji egzaminacyjnej. Świadczy bowiem o posiadanej wiedzy, którą nabyliśmy podczas praktyki.

Pamiętaj o tym, że nie znalazłeś się przypadkowo na tym miejscu. Masz za sobą lata studiów oraz doświadczenie w pracy na budowie lub w biurze projektowym. Członkowie komisji również kiedyś znajdowali się na Twoim miejscu.

Jak radzić sobie ze stresem podczas egzaminu ustnego? Oto kilka wskazówek:

  1. Panuj nad drżącym głosem – Jeśli w sytuacji stresowej drży twój głos postaraj się to opanować. Warto zacząć od pytania, na które dobrze znasz odpowiedź. To pozytywnie wprowadzi Cię w wypowiedź, da Ci trochę pewności siebie oraz dobrze zaprezentuje Cię na starcie przed komisją. Pomocne może okazać się również kilka głębokich wdechów, które ustabilizują Twój oddech. 
  2. Mimika twarzy – Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Weź lustro i spróbuj udzielić odpowiedzi na dowolne pytanie z którego się przygotowałeś. Możesz też nagrać film telefonem. Zobaczysz wówczas jakie elementy mimiki twarzy mogą wzbudzić sympatię komisji, a jakich min kategorycznie powinieneś unikać.
  3. Gestykulacja – Podczas odpowiedzi gestykulacja jest mile widziana. Pozwoli rozluźnić Twoje ciało oraz pokarze słuchaczom że jesteś otwarty i pewny siebie. Ważne jednak aby nie przesadzić. Wystarczające będą drobne gesty.
  4. Uśmiechnij się –  zawsze lepiej rozmawia nam się z osobą uśmiechniętą niż ze smutasem. Rozmowa jest wówczas bardziej przyjemna nie tylko dla komisji, ale przede wszystkim dla Ciebie.
  5. Patrz w oczy – Udzielając odpowiedzi patrz w oczy. Wzrok skierowany na ścianę, podłogę lub sufit może zostać odebrane jako niewiedza. Nie skupiaj się przy tym wyłącznie na jednym członku komisji, aby pozostali nie czuli się pominięci. 

Program Egzamin Ustny

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Pakiet-egzamin-ustny
uprawnienia budowlane segregator egzamin ustny

Segregator Egzamin Ustny - pytania i odpowiedzi

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Segregator - Akty Prawne

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

uprawnienia budowlane segregator

Egzamin Ustny na uprawnienia budowlane

Egzamin ustny zdawany jest przed komisją. Wchodząc do sali wylosujesz pytania, na które będziesz musiał udzielić odpowiedzi. Treści tych pytań wraz z odpowiedziami znajdziesz w programie Egzamin Ustny lub w wersji papierowej w segregatorze, który prześlemy na wskazany adres:

Na egzaminie ustnym masz czas na przygotowanie się. Ten czas warto wykorzystać na sprawdzenie odpowiedzi w materiałach, które masz ze sobą. Tu pomocny okaże się segregator z aktami prawnymi. A jeśli zgodnie z naszą sugestią wykorzystywałeś segregator do nauki na egzamin pisemny to plus dla Ciebie, teraz wiesz gdzie odnaleźć odpowiedzi na pytania 🙂

Czym różnią się wersje Android, ON-LINE i NA KOMPUTER?

W każdej z tych wersji pytania oraz odpowiedzi, czyli zakres materiałów jest dokładnie taki sam. Nic więc Cię nie ominie.

1. Android – jedno urządzenie z systemem android, licencja 12 miesięcy.

2. Na Komputer – jedno  urządzenie z systemem Windows, licencja 12 miesięcy

3. ON-LINE – wiele urządzeń, wersja webowa działająca poprzez przeglądarkę internetową, licencja 6 miesięcy.

PROGRAMY

Ucz się wygodnie z programu, który możesz mieć na komputerze, telefonie czy tablecie.

NAJWIĘKSZA BAZA PYTAŃ

W naszej bazie znajdziesz nigdzie niepublikowane pytania na egzamin ustny.

SEGREGATORY

Zabierz materiały drukowane na swój egzamin.

ZDAJ EGZAMIN

Zdobądź sukces na egzaminie.

Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com