Ujęcie wody
Przyłączenie do domu instalacji wodnej jest absolutnie podstawową wygodą w każdym budynku mieszkalnym. Taka instalacja zapewnia nieprzerwany dostęp do bieżącej wody. Na etapie realizacji projektu budynku mieszkalnego, należy podjąć decyzję odnośnie źródła wody, która już niedługo będzie płynąć w naszych kranach. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)
Źródła wody pitnej
Najbardziej popularnym i jednocześnie rozwiązaniem, po które najczęściej sięgają inwestorzy, są sieci wodociągowe. W takim wypadku wystarczy jedynie przyłączenie się do miejscowych ujęć wodociągowych i poprowadzenie instalacji do domu. W niektórych przypadkach, przy budowie domu warto jednak rozważyć stworzenie własnego ujęcia wody pitnej. Jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne. Co więcej, jest to rozwiązanie bardziej opłacalne. Choć pierwsza inwestycja pochłonie nieco więcej kosztów niż podłączenie się do miejskiej sieci wodociągowej, w przyszłości zaprocentuje to oszczędnością w rachunkach za wodę.
Własna studnia a pozwolenie na budowę
Budowę studni, tak jak budowę każdego innego obiektu, należy zacząć od formalności. Aby podjąć się tego zadania, należy zacząć jednak od sprawdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejsca, w którym stanie studnia. W przypadku, gdy takowy nie został stworzony, należy napisać wniosek. Wniosek ten rozpatrzy organ nadzoru budowlanego. (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane)
Procedura zgłoszenia budowy studni do nadzoru budowlanego nie musi mieć jednak miejsca w każdej sytuacji. Nie trzeba tego robić, kiedy głębokość studni będzie wyznaczać pierwsza warstwa wodonośna lub też wtedy, kiedy głębokość ta nie przekroczy 30 metrów. ( egzamin na uprawnienia budowlane )
Zgłoszenie do administracji archotektoniczno-budowlanej
W sytuacji, gdy zapotrzebowanie na wodę jest duże, a ilość wody czerpana z ujęcia przekroczy 5 m3 na dobę, naszym obowiązkiem jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę studni do administracji architektoniczno-budowlanej. Do wniosku należy dołączyć szereg niezbędnych dokumentów. Są to: akt własności nieruchomości oraz mapka z rozmieszczeniem studni na działce. W sytuacji, gdy działka nie jest naszą własnością, a posiada jeszcze współwłaściciela należy dołączyć jeszcze jego zgodę na budowę studni. Na decyzję czeka się około 30 dni. (testy 2020 uprawnienia)