Proces przygotowań do uzyskania uprawnień budowlanych nie jest ani prosty, ani krótki. Ze wszystkich etapów, jakie musimy przejść, najbardziej problematyczna jest praktyka zawodowa. Spowodowane jest to dużą ilością nieścisłości w rozporządzeniu z 2014r. dotyczącego samodzielnego pełnienia funkcji technicznych na budowie. Aby nasza praktyka nie poszła na marne, warto przyjrzeć się jej nieco z bliska. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
Problematyczna praktyka zawodowa – czas trwania
Głównym warunkiem dopuszczenia nas do egzaminu na uprawnienia budowlane jest odbycie praktyki przez odpowiednio długi czas. Nie powinno to nikogo dziwić – osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie muszą posiadać doświadczenie. Ono gwarantuje nie tylko świadome, ale i odpowiedzialne posługiwanie się swoimi uprawnieniami. To także dzięki praktyce można poznać przepisy i zagadnienia dotyczące specjalności oraz tego, jak używać ich w pracy. Tego nie zastąpi żadna książka. (program na uprawnienia architektoniczne)
Problematyczna praktyka zawodowa – ustawa o prawie budowlanym
Szczegółowe wymagania dotyczące także czasu praktyki znajdują się w ustawie Prawo Budowlane z 7 lipca 1994r. Mówiąc o czasie, warto też mieć na uwadze to, od kiedy można zacząć dokumentować praktykę. Można to robić po ukończeniu III roku studiów wyższych. Dobrym momentem jest też uzyskanie tytułu mistrza/technika bądź dyplomu potwierdzającego kwalifikacje na poziomie technika w nauczanym zawodzie. (program przygotowujący do uprawnień budowlanych)
Problematyczna praktyka zawodowa – potwierdzenie praktyki
Jak bardzo problematyczna praktyka zawodowa by nie była, musi ona zostać potwierdzona przez osobę nią kierującą. Potwierdzenie wydaje się obecnie w postaci oświadczenia. Warto pamiętać, że opiekunem praktyki może zostać wyłącznie osoba, która ma uprawnienia budowlane o nieograniczonym zakresie. Muszą one oczywiście dotyczyć specjalizacji, jaką wybrał sobie kandydat na uprawnienia. Taka osoba powinna na dodatek być przez cały czas trwania praktyki członkiem izby inżynierów budownictwa i opłacać składki. Sama praktyka musi swoim zakresem odpowiadać zakresowi specjalności kandydata starającego się o uprawnienia budowlane. (uprawnienia budowlane)