Praktyka zawodowa za granicą
Jak dokumentować praktykę zawodową odbywaną za granicą?

W artykule znajdziesz:
Dokumentowanie praktyki zawodowej odbywanej za granicą
Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie dopuszcza odbywanie praktyki zawodowej, niezbędnej do uzyskania uprawnień budowlanych, za granicą. Dokumentowanie takiej praktyki różni się jednak od dokumentów składanych podczas odbywania praktyki w Polsce.

Dokument ten powinien zawierać następujące informacje:
- Wyszczególnienie:
- w przypadku praktyki na budowie – robót budowlanych przy których kandydat pełnił funkcję techniczną,
- w przypadku praktyki projektowej – obiektów budowlanych przy projektowaniu których uczestniczył kandydat w sposób bezpośredni,
wraz z określeniem
- lokalizacji obiektu,
- nazwy inwestora,
- charakteru wykonywanych czynności
- rodzaju, przeznaczenia i konstrukcji danego obiektu
- innych charakterystycznych parametrów technicznych lub użytkowych danego obiektu (odpowiednio do specjalności uprawnień budowlanych, o których nadanie ubiega się wnioskodawca)
- Okres trwania praktyki zawodowej (data rozpoczęcia i zakończenia praktyki).
- Ocena teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu specjalności uprawnień budowlanych, o jaką ubiega się kandydat. Ocena powinna być podpisana przez osobę pod kierunkiem której odbywana jest praktyka zawodowa.
Wzór zaświadczenia potwierdzającego praktykę za granicą
Tłumaczenie dokumentów w postępowaniu kwalifikacyjnym

Postępowanie kwalifikacyjne w sprawie nadania uprawnień budowlanych prowadzone jest w języku polskim. W związku z tym wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego.
Brak uprawnień budowlanych w danym kraju
Nie we wszystkich krajach obowiązują uprawnienia budowlane lub ich odpowiednik. W takim przypadku polskie samorządy zawodowe również dopuszczają potwierdzenie praktyki zawodowej przez osobę, pod nadzorem której zdobywamy doświadczenie. Należy w tej sytuacji dostarczyć dyplom potwierdzający wykształcenie, upoważniające do nadzorowania praktyki zawodowej oraz zaświadczenie o odbyciu praktyki zawodowej. Oba dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.