fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ocieplenie wieńców stropowych

Wieniec stropowy jest to belka żelbetowa, wykonywana na obwodzie domu i oparta na ścianach nośnych. Ma za zadanie usztywnienie i stabilizacja konstrukcji domu. Także zapobieganie przed nierównomiernym osiadaniu fundamentów, które może doprowadzić do uszkodzenia tynku. Wieńce powinny być wykonane wokół wszystkich stropów, a także w miejscu ich oparcia na ścianach nośnych domu. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednia izolacyjność termiczna wieńców stropowych. Do niedawna właśnie to miejsce w ścianach zewnętrznych budynków było najsłabszym miejscem biorąc pod uwagę izolacyjność termiczną. Ze względu na to, że wieńce są produkowane z żelbetu, czyli materiału zimniejszego niż ten, z którego wznosi się ściany zewnętrzne domu sprawiają, że w tym miejscu ciepło “ucieka” z budynku. Takie ściany – nawet gdy były od zewnątrz ocieplone warstwą ocieplenia (wełna mineralna, styropian) – stanowiły zbyt słabą izolację zimnego wieńca stropowego.

Czego możesz się spodziewać ze strony komisji na uprawnieniach budowlanych? Czy warto iść na kurs przygotowujący na uprawnienia budowlane? Ile pytań pada na egzaminie ustnym na uprawnienia z praktyki budowlanej, a ile z przepisów? Znajdź odpowiedzi na te pytania na stronie www.uprawnienia-budowlane.com

Zapobieganie mostków termicznych

Dlatego też  te miejsce wymaga szczególnej izolacji termicznej, aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych. Z tego względu w ścianach dwu- i trójwarstwowych wieńce wykonuje się na pełną szerokość muru nośnego, a następnie całość ociepla. Natomiast w ścianach jednowarstwowych, które nie są izolowane termicznie, wieńce stropowe ociepla się już w momencie ich wykonywania.

Ocieplenie wieńców
Ocieplenie wieńców

Ściany jedno- i dwuwarstwowe

  • Ściany jednowarstwowe. W tych ścianach, które są jednocześnie materiałem konstrukcyjnym jak i izolacyjnym należy zadbać o dodatkowe ocieplenie wieńca stropowego, ponieważ jest to miejsce słabsze pod względem ciepłochronności. Ocieplenie wieńca stropowego należy następuje za pomocą płytek z betonu komórkowego o grubości od 5 do 10 cm, dodatkowo ocieplonych izolacją termiczną. W tym celu można zastosować płyty wełny mineralnej (elementy systemowe) lub styropian (przygotowywane na budowie). Dzięki temu, że od strony zewnętrznej elementy wykańcza się za pomocą betonu komórkowego cała ściana jest jednolita pod względem materiałowym. Ma to istotne znaczenie w procesie wykonywania elewacji. Ważne jest, aby wysokość elementów docieplających była równa wysokości wieńca.
  • Ściany dwu- i trójwarstwowe. W tych ścianach wieńce stropowe nie stają się mostkami termicznymi. Ponieważ podobnie jak ściany zewnętrzne domu izoluje się je skutecznie odpowiednio grubą warstwą wełny mineralnej lub styropianu. W celu wyrównania współczynnika przewodzenia ciepła w ścianach wykonanych z materiałów o wysokiej ciepłochronności warto jeszcze dodatkowo ocieplić, aczkolwiek nie jest to krok konieczny. Na rzecz dodatkowego ocieplenia wieniec wymaga zmniejszenia jego szerokości o kilka centymetrów. Jednak nie ma to żadnego wpływu na wytrzymałość wieńca i co za tym idzie całej konstrukcji budynku.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com