fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nauka do egzaminu ustnego – wprowadzenie

Nauka do egzaminu ustnego – kiedy powinna się rozpocząć? Jest to pytanie, które zadaje sobie każdy kandydat do zdobycia uprawnień budowlanych. Odpowiedź nie powinna zaskoczyć – idealnie byłoby zacząć się uczyć jak najwcześniej. Nasze życie jest jednak często dalekie od ideału. Jak więc zacząć się dobrze przygotowywać? (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane)

Nauka do egzaminu ustnego zaczyna się od praktyki

Przede wszystkim warto uzmysłowić sobie wartość praktyki zawodowej i tym, co ona może nam dać w kontekście egzaminu ustnego. Dokładna obserwacja pracy doświadczonych kolegów na budowie i w biurze projektowym oraz rzetelne wykonywanie swoich obowiązków jest podstawą sukcesu. Nasza nauka do egzaminu powinna się zacząć właśnie wtedy, gdy mamy przy sobie kierownika praktyki. Podczas pracy samodzielnej, która w dużej mierze polega na analizowaniu tematów z praktyki, mogą pojawić się różne wątpliwości. Najlepiej rozwiewać je właśnie u osoby, która sprawuje nad nami pieczę. Niemożliwym by było przyswoić wszystkie takie wiadomości z książek. (program przygotowujący do uprawnień budowlanych)

Nauka do egzaminu ustnego – akty prawne

Nauka do egzaminu ustnego w kontekście przepisów, powinna zacząć się podobnie jak w przypadku nauki do części pisemnej – kilka miesięcy przed egzaminem. Po pierwsze należy zapoznać się z aktami prawnymi przypisanymi do wybranej przez nas specjalności. Mało prawdopodobne jest to, że uda nam się przeczytać wszystkie akty wymagane przez izbę. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zapoznanie z kluczowymi przepisami dla naszej specjalizacji. Nie wolno zapomnieć o ustawie o prawie budowlanym – ją powinniśmy mieć w małym palcu. (akty zgodne z wykazem Izby Inżynierów)

Nauka do egzaminu ustnego – rozporządzenie z warunków technicznych

Rozporządzenie z warunków technicznych ma dla nas duże znaczenie jeśli wybraliśmy specjalizację architektoniczną lub konstrukcyjno-budowlaną. Niemożliwe jest jednak zapamiętanie wszystkich informacji, które znajdują się w tym dokumencie. Z tego względu zamiast uczyć się na pamięć, lepiej zapamiętywać wzrokowo, jakie kwestie znajdują się w danych rozdziałach. To ułatwi nam ich wyszukiwanie podczas samego egzaminu. Warto czytać również książki techniczne i publikacje branżowe. Mogą one stać się dobrym uzupełnieniem praktyki, zwłaszcza tej ograniczonej tylko do jednego działu. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Nauka do egzaminu ustnego – jak się za nią zabrać?

Przygotowanie do egzaminu ustnego może niektórym spędzać sen z powiek. Jest on dość trudny, a nastroju nie poprawiają coroczne statystyki, według których z roku na rok coraz mniej osób zdaje egzamin. Warto więc zastanowić się nad tym, jak powinna wyglądać nauka do egzaminu ustnego, aby przyniosła jak najlepsze efekty? (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)

Nauka do egzaminu ustnego: pytania z poprzednich lat

Jedną ze znanych i lubianych metod jest przeglądanie pytań i nauka odpowiedzi na nie. Z całą pewnością warto przyjrzeć się zestawom pytań z poprzednich lat, ponieważ część zadań rzeczywiście się powtarza. Takie działanie nie oddali nas od zdania egzaminu, a raczej wręcz przeciwnie, tylko nas do tego przybliży. Zbiory pytań z poprzednich sesji egzaminacyjnych można znaleźć w Internecie. Pomocy w odnalezieniu pytań warto szukać również u znajomych, którzy mają już ten etap zdobywania uprawnień za sobą. Oczywiście takie zestawy trzeba właściwie opracować, co wymaga od nas pewnej pracy. Warto skupić się przede wszystkim na tych pytaniach, które dotyczą bezpośrednio wybranej przez nas specjalności uprawnień. (programy do uprawnień architektonicznych)

Nauka do egzaminu ustnego a wybór specjalności

Jeśli staramy się o uprawnienia w dość popularnej specjalności (taką jest np. konstrukcyjno-budowlana czy sanitarna), nie powinniśmy mieć żadnego problemu w odnalezieniu sprawdzonych pytań. Będzie ich wręcz bardzo dużo. Które z nich wtedy wybrać? Najlepiej te, które pochodzą z izby, w której będziemy podchodzić do egzaminu. W takim przypadku trafienie na ten sam zestaw pytań jest największe. Kiedy nauczymy się odpowiedzi na zestawy pytań z naszej izby, możemy sprawdzić swoją wiedzę przez rozwiązywanie zadań z innych okręgów. Takie przygotowanie może obfitować wyłącznie w dobre skutki. W sytuacji wybrania mało popularnej specjalizacji, szanse na znalezienie pytań z poprzednich lat są proporcjonalnie mniejsze. Jeżeli to dotyczy właśnie nas, wtedy najlepiej od razu przeglądać i opracowywać pytania pochodzące ze wszystkich izb. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Nauka do egzaminu ustnego a materiały

Podczas przeglądania pytań z poprzednich lat należy poświęcić odpowiednią ilość czasu przede wszystkim tym, które są związane z umiejętnościami praktycznymi. Trzeba mieć na uwadze, że podczas samego egzaminu dostęp do wszelkich materiałów jest ograniczony. Oczywiście podczas egzaminu możemy posiłkować się tekstami rozporządzeń czy ustaw, jednak trzeba pamiętać, że tylko wybrane z nich pozostają do dyspozycji zdających. Znalezienie konkretnej informacji może być trudne. Warto więc wiedzieć, co i gdzie można odnaleźć. W tym pomoże nam znajomość budowy dokumentów, którą nabędziemy przeglądając dokumenty. Głębszą analizę przeznaczmy tym przepisom, które sprawiają nam najwięcej problemów. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com