fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Najczęstsze błędy popełniane przy wykonywaniu stropów

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się stropy gęstożebrowe i żelbetowe wylewane na mokro na budowie oraz te prefabrykowane. Błędy najczęściej są zależne od sumienności osoby wykonującej strop a nie od rodzaju użytej technologii.

Poniżej wskazane są błędy popełniane na etapie projektowania i wykonywania stropów. Błędów takich można uniknąć posiadając odpowiednią wiedzę. Jest ona konsekwencją praktyki budowlanej. Jej potwierdzeniem jest niewątpliwie posiadanie uprawnień budowlanych.

Błędy w zakotwieniu i zakładach prętów

Najpopularniejszym błędem jest błąd wykonawczy polegający na stosowaniu zbyt małej długości zakładów dla zbrojenia. Błąd ten występuje głównie w miejscach gdzie wymagana jest ciągłość pręta. Często zdarza się że błąd taki występuje już na etapie projektowania stropu. Zdarza się że zbrojenie nie może być ułożone z jednego pręta i musimy je wówczas podzielić. Często wynika on z długości transportowej zbrojenia. Wynosi ona wówczas 12-13 metrów bieżących. Bądź też w trudnością w przeniesieniu danego pręta w określone miejsca na budowie (schody itd).  To może być konsekwencją omawianego błędu. Aby go uniknąć ogranicza się ilość zakładów. Miejsca natomiast gdzie zakład jest niezbędny należy wykonać z dużą starannością i zrozumieniem projektu (zakładając że nie ma tu błędu).

Kolejnym błędem zbrojenia jest niewłaściwe zakotwienie. Zakotwienie zależy od licznych czynników. jego długość dopiera się w zależności od miejsca zakotwienia (strefa ściskana czy rozciągana). Ponadto bierze się pod uwagę kształt i średnice pręta jak również klasę betonu.

Niewłaściwe zbrojenie

Następnym błędem jaki można zaobserwować jest brak zbrojenia lub niewłaściwe zbrojenie, przypadkowo ułożone. Błąd ten popełniany jest na obiektach jednorodzinnych, zagrodowych, których właściciele oszczędzają na firmie budowlanej. Obiekt wykonany metodą gospodarczą, bez większej wiedzy pracowników pociąga za sobą takie konsekwencje. Taki błąd może doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci awarii a nawet katastrofy.

Przemieszczanie zbrojenia

Zbrojenie układa się w szalunku. Odpowiednio się je zabezpiecza przed ewentualnym przemieszczaniem się. Pręty wiąże się wówczas drutem wiązałkowym, który takie ruchy ogranicza. W tym celu stosuje się również zbrojenie rozdzielcze i strzemiona, które zgodnie z obliczeniami są zbędne w danym miejscu.

Miejsca narażone na uszkodzenia

Oparcie ścian działowych powinno być dozbrojone w stropach gęstożebrowych. Wykonawca często o tym zapomina wykonując swoje roboty „na pamięć”. Dodatkowo należy dozbroić miejsca narażone na przebicia.

Szalowanie

Deskowanie, które jest wykonane w sposób niewłaściwy może okazać się nieszczelne. Spowoduje to wyciek betonu. Zbyt mała liczba podpór podczas betonowania będzie natomiast powodem nadmiernego ugięcia stropu.

Samo betonowanie stropu to również bardzo ważna czynność. Wpływa ona bezpośrednio na wytrzymałość stropu. Błędy w tym zakresie to nieoczyszczenie deskowania lub niezwilżenie pustaków i belek.

Żebra rozdzielcze

Pominięcie żeber rozdzielczych w stropie lub zastosowanie zbyt dużego rozstawu pomiędzy tymi zebrami to również duży błąd. Strop wówczas jest poddany zjawisku „klawiszowania”. Temu zjawisku przeciwdziała się właśnie poprzez żebra rozdzielcze. Niewłaściwe zastosowanie jest powodem pęknięć wzdłuż belek.

 

Zagęszczenie mieszanki betonowej.

Niezastosowanie wibrowania mechanicznego powoduje brak wypełnienia wszystkich szczelin betonem lub powstawanie pustek powietrznych pogarszając w ten sposób właściwości betonu.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com