Metody ogrzewania budynków a klimat
Ogrzewanie praktycznie wszystkich budynków jest niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Nasz kraj charakteryzuje się klimatem umiarkowanym, a w tym zimy potrafią być mroźne. Większość z nas i tak zaczyna ogrzewać swoje domostwa jeszcze na jesieni. Oczywiście aby było to w ogóle możliwe, musimy posiadać odpowiedni piec/kocioł. Co to jednak oznacza „odpowiedni”? Jakie metody ogrzewania budynków można wyróżnić? Spróbujemy zastanowić się nad tymi kwestiami w poniższym wpisie. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)
Metody ogrzewania budynków – węgiel
Jeszcze zanim rozpoczniemy budowę naszego domu, musimy zdecydować o sposobie jego ogrzewania. Decyzja o zakupie odpowiedniego pieca czy kotła musi więc zapaść bardzo szybko. Kiedyś kotły na paliwo stałe montowano w nowych inwestycjach. Od pewnego czasu zwraca się jednak najbardziej uwagę na nominalną moc cieplną, która zapewni ogrzanie całej powierzchni budynku. Najbardziej popularnym surowcem do palenia jest w Polsce węgiel. Obecne obostrzenia nakazują jednak, aby był on bardzo dobrej jakości. Spalanie paliwa o wątpliwej jakości lub takiego, które w ogóle nie powinno się w piecu znaleźć niesie za sobą konsekwencje. Konsekwencje zarówno ekologiczne, ale i też techniczne dla naszej instalacji. W ten sposób możemy bowiem zniszczyć nie tylko przewody dymne, ale i sam kocioł. (program przygotowujący do uprawnień budowlanych)
Metody ogrzewania budynków – gaz ziemny
Kotły wykorzystujące paliwo stałe mogą jawić się jako niezwykle atrakcyjne. W dzisiejszych czasach wiele jednak mówi się o tym, że warto korzystać z pieców gazowych. Gaz ziemny to ekologiczne paliwo, które świetnie się sprawdza w dużych miejscowościach. Dym, który powstaje w wyniku jego spalania, jest znacznie mniej szkodliwy od dymu pojawiającego się wraz ze spalaniem węgla. Większość z nas ma najprawdopodobniej świadomość problemu smogu; zwłaszcza ci, którzy mieszkają w większych miastach. Ogrzewanie gazowe jest jednak nie tylko ekologiczne, ale i niezwykle komfortowe. Paliwa nie trzeba magazynować, dlatego zaoszczędzamy swój czas i miejsce oraz dbamy o estetykę pomieszczeń. (egzamin na uprawnienia budowlane)
Metody ogrzewania budynków – alternatywa
Oczywiście do wyboru mamy też alternatywne metody ogrzewania budynków. Jedną z nich jest pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Wiele osób może się zastanawiać, czy ogniwa fotowoltaiczne na pewno będą w stanie ogrzać dom. Odpowiedź jest twierdząca, choć należy pamiętać, że w przypadku zachmurzenia i mrozu budynek będzie wymagał dogrzania. Obecnie za najlepsze rozwiązanie uważa się połączenie ogrzewania gazowego z ogrzewaniem pozyskanym z energii słonecznej. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)