fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Materiały do termicznej izolacji

Materiałem do termicznej izolacji, który ma małą wytrzymałość jest styropian, jednak stwarza on dobrą dylatacje, przedzielając obie betonowe płyty. Aby dodatkowo połączyć dolną część płyty, która ma zapobiec odspojeniu się podczas montażu płyty elewacyjnej, wykorzystuje się do tego celu tzw. wiotkie szpilki. Są one wykonane z prętów, które mają 3 mm. To, jak gruba będzie konstrukcyjna warstwa ze zwykłego betonu zależy od warunków dotyczących nośności (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Grubość w związku z tym waha się w przedziale 8 do 14 cm. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do termicznej izolacji jest szklane włókno albo bardzo lekka odmiana betonów, np. gazobeton 0,5.

Materiały do termicznej izolacji

Trwałe wykończenia zewnętrznych warstw płyty

Bardzo ważnym elementem, który chroni płytę przed różnego rodzaju uszkodzeniami związanymi z transportem i montażem jest jej trwałe wykończenie zewnętrznej warstwy płyty. Musi być ona odporna na odkruszenia oraz zarysowania. Warstwowe płyty stosuje się także w budynkach o poprzecznym układzie. Stanowią one wtedy ściany osłonowe (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Zewnętrzna warstwa płyty ma wtedy formę płyty żebrowej lub panwiowej. Do przykładowych przekrojów płytowych ścian w różnych systemach możemy zaliczyć np. typ Lorraine, francuskie systemy SSTP, albo też Tracoba czy Camus.

Z czego wykonuje się elewacyjną warstwę?

Warstwę elewacyjną wykonuje się zazwyczaj z betonu, który ma grubość 4-f-7 cm (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Taki beton jest zabarwiany albo wykonywany ze specjalnego kruszywa, które odsłania się przy piaskowaniu albo zmywaniu powierzchni. Najbardziej znaną metodą zmywania jest użycie do tego celu wody w okresie dojrzewania kruszywa. To powoduje jego odsłonięcie się i w ten sposób można dobrać kolor, który będzie kontrastował z tłem zaprawy. Dobre kolorystyczne efekty można uzyskać także stosując do elewacyjnego betonu biały cement.

Ile powinna wynosić grubość elewacyjnego betonu?

Grubość elewacyjnej warstwy betonu powinna być nie mniejsza niż 4 cm (program egzamin uprawnienia 2021). To zapewni odpowiednie otulenie zbrojeniowej siatki. Z drugiej strony, jeżeli powiększymy grubość izolacyjnej warstwy, będzie stawiała ona opór dyfundującej się parze, i może to wpłynąć na zawilgocenie wewnętrzne ścian. Takie rozwiązanie jest niekorzystne. Aby nadać kolorystyczny i trwały wygląd elewacji można zastosować w tym celu różnego typu wykładziny m.in. z małych terakotowych albo szklanych płytek. Takie płytki przykleja się na papierowych arkuszach. Kolejno układa się je na dnie formy i zalewa betonem. Tak wykonana płyta nazywana jest „do spodu formy”.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com