Kto nadaje jakie uprawnienia budowlane
Uprawnienia budowlane w poszczególnych specjalnościach nadają okręgowe izby inżynierów budownictwa. Tylko jeśli chodzi o uprawnienia do projektowania o nieograniczonym zakresie w specjalności architektonicznej- je nadaje izba architektów. Do obowiązków izby architektów należy też sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych. ( materiały do egzaminu na uprawnienia )
Natomiast w przypadku okręgowej komisji kwalifikacyjnej, do ich zadań należy przeprowadzanie postępowań kwalifikacyjnych oraz realizacja egzaminów. A także wszystkie kwestie dotyczące nadawania uprawnień budowlanych i wydawania decyzji odnośnie powyższych kwalifikacji leży w obowiązku tych komisji. Każda pojedyncza komisja wyodrębniana jest z izb inżynierów, a każdy kandydat ma przydzieloną właściwą komisję. Wybiera się je na podstawie miejsca zamieszkania. (jak wygląda egzamin na uprawnienia)
Organizacją egzaminów na uprawnienia budowlane i ustalaniem specjalizacji techniczno-budowlanych zajmują się Okręgowe Komisje Kwalifikacyjne. Każde postępowanie dotyczące nadawania uprawnień budowlanych i ustalanie specjalności techniczno–budowlanej składa się z dwóch etapów. Należy do nich postępowanie kwalifikacyjne, a następnie egzamin państwowy. Oba te etapy odbywają się w tak zwanych zespołach kwalifikacyjnych i zespołach egzaminacyjnych. Zespół kwalifikacyjny składa się od 3 do 5 osób. Każda z tych osób jest wybrana przez przewodniczącego danej komisji. (szczegółowy program)
Egzamin państwowy na uprawnienia budowlane
Zespoły egzaminacyjne liczące od 4 do 6 członków są odpowiedzialne za przeprowadzanie egzaminów na uprawnienia budowlane. Każdy zespół musi mieć wśród swoich członków przewodniczącego komisji lub osobę go zastępującą. A również przynajmniej dwie osoby w danym zespole muszą mieć uprawnienia budowlane bez ograniczeń i ważne jest by specjalność była taka sama jaką ma zdający.
Zespół kwalifikacyjny i egzaminacyjny może zażądać od kandydata na uprawnienia przedstawienia opracowań projektowych wykonanych w ramach praktyki. W większości przypadków trzeba przygotować 1-2 opracowania. (dowiedz się więcej)